Jest petycja o wydłużenie urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków. Stworzyły ją Organizacje współtworzące Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla Wcześniaków. Wsparcie dla tej inicjatywy wyraża krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii oraz prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Urlop macierzyński dla matek wcześniaków
Siedem organizacji rodzicielskich, skupionych w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków, wystosowało petycję. Domagają się przedłużenia urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków.
Organizacje apelują o zmiany, które pozwolą mamom wcześniaków przebywać na pełnopłatnym zwolnieniu lekarskim w czasie hospitalizacji ich dzieci, a urlop macierzyński rozpoczynał się dopiero po wypisaniu dziecka do domu.
Petycja ma poparcie prof. Ewy Helwich, krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii oraz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Walka o życie wcześniaka, to nie urlop macierzyński
Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługuje identyczny okres urlopu, co matkom i ojcom dzieci urodzonych w terminie. Obejmuje on 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 41 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Organizacje, zaznaczają, że czas, który matki spędzają na walkę o życie i zdrowie swoich wcześniaków, nie można nazwać urlopem macierzyńskim.
– Po wypisie dziecka ze szpitala przed rodzicami ważne zadanie wspierania rozwoju dziecka i konsultacji u wielu specjalistów. Czas urlopu macierzyńskiego, to czas, który nie jest spędzany w domu, czy na spacerach. A często w gabinetach lekarskich i w drodze do nich. Urlop macierzyński jest skrócony przez pobyt dziecka w szpitalu. Jest to z ogromną szkodą i dla dziecka, i dla rodzica – podkreśla prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich.
Matka jest ważna w rozwoju wcześniaka
Mama odgrywa kluczową rolę w rozwoju wcześniaka. Jej bliskość i opieka są niezwykle istotne dla zapewnienia mu zdrowego wzrostu i rozwoju. Matczyna obecność wspiera dziecko w kształtowaniu się więzi emocjonalnych, co ma fundamentalne znaczenie dla jego późniejszych etapów życia. Dlatego tak, ważne jest, aby rodzicielki spędzały z wcześniakiem jak najwięcej czasu. Niestety często nie mogą poświęcić go tyle, ile chcą. To szpital ustala, jak długo mama może być przy hospitalizowanym dziecku.
Gdzie można podpisać petycję?
Petycję można podpisać tutaj.
Dokument będzie przekazany kluczowym decydentom, takim jak Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Zdrowia, Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Rzecznik Praw Pacjenta oraz Rzecznik Praw Dziecka.