Projekt DARIAH-PL nosi miano największego konsorcjum naukowego polskiej humanistyki. To właśnie dzięki niemu wiadomo, jak badać komunikację za pomocą gestów, czy co dzieje się w mózgu podczas słuchania muzyki.
Poznańska uczelnia jest partnerem projektu rozwojowego, jakim jest DARIAH-PL. W skład tej grupy wchodzi aż 16 instytucji naukowych. Liderem jest Instytut Chemii Bioorganicznej PAN — Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Cel projektu DARIAH-PL
Celem projektu była budowa infrastruktury, jaką jest Dariah.lab. Obejmuje ona narzędzia sprzętowe i programowe, które wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, a także zintegrowane zasoby cyfrowe nie z dziedzin ścisłych, a humanistycznych i nauk o sztuce. Można więc powiedzieć, że projekt dotyczy technologii humanistycznej.
Infrastrukturę Dariah.lab można będzie wykorzystać na poziomie krajowych i międzynarodowych projektów badawczych i naukowych, a także przy realizacji przedsięwzięć we współpracy z komercyjnymi partnerami. Warto wspomnieć także o niebagatelnej wartości projektu DARIAH-PL. Wynosi ona 129 496 338,76 PLN. Jego realizacja rozpoczęła się dokładnie 1 stycznia 2021 roku.
Infrastruktura Dariah.lab
Infrastruktura Dariah.lab, która powstała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, umożliwia pracę z materiałami multimedialnymi. Mogą to być wszelkie zasoby tekstowe, muzyczne, wizualne, a nawet przestrzenne. Pomimo swojego naukowego wydźwięku, dedykowana jest nie tylko naukowcom i zaawansowanym specjalistom.
– Ona jest dla instytucji kultury, dla edukacji, dla osób zainteresowanych różnego rodzaju materiałami źródłowymi, zdjęciami, historią Poznania i historią Wielkopolski. Mamy bardzo cenne zbiory, niewidziane nigdy wcześniej. Teraz, dzięki tej infrastrukturze, dzięki temu projektowi, świat będzie mógł je zobaczyć — podkreśla prof. Katarzyna Klessa, kierowniczka projektu DARIAH-PL w UAM z ramienia partnera konsorcjum.
Dzień otwartych laboratoriów
Już jutro, w środę 22 listopada 2023 roku, będzie można na własne oczy zobaczyć zalety infrastruktury, która powstała w wyniku projektu DARIAH-PL. Laboratoria dostępne będą dla odwiedzających o godzinie 9:00, 10:30 i 12:00. Będzie to szansa na zobaczenie laboratorium MultiCo na Wydziale Neofilologii, Archiwum Audiowizualnego, LinguoMusa na Wydziale Nauk o Sztuce i wielu innych osiągnięć.
– W tym ostatnim mamy narzędzia do badania tego, co dzieje się w mózgu podczas gdy słuchamy muzyki. Jesteśmy też w stanie zbadać, jak ten odbiór muzyki działa na nasze emocje. W związku z tym możemy na przykład poradzić firmom produkującym muzykę, jaki typ muzyki spotka się z jakim odbiorem publiczności. W laboratoriach można zobaczyć, jak badać komunikację wielowymiarowo, za pomocą nie tylko języka, ale i gestów. Można też zobaczyć, jak wygląda digitalizacja materiałów archiwalnych, jak można stare taśmy VHS przerobić na nowe formaty — dodaje dr Dominika Gortych z UAM.
Od przyszłego roku osiągnięcie, jakim jest infrastruktura Dariah.lab dostępna będzie bezpłatnie dla naukowców i odpłatnie dla publiczności.
Strona internetowa projektu DARIAH-PL dostępna jest TUTAJ.