Wielkopolska

Handlował ludźmi i zmuszał niepełnosprawnego do żebractwa. 49-latek skazany przez sąd

Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok w sprawie 49-letniego Mołdawianina, którego skazano na 4 lata więzienia za handel ludźmi, przymusowe żebractwo i uczynienie z tego źródła utrzymania. Mężczyzna wykorzystywał niepełnosprawnego obywatela Łotwy, zmuszając go do wielogodzinnego żebractwa pod różnymi marketami.

W październiku 2022 r. policja w Kaliszu zatrzymała 49-letniego Mołdawianina, który zajmował się handlem ludźmi. Zgłoszenie do policji wpłynęło od obywatela Łotwy, niepełnosprawnego mężczyzny bez nóg, który był zmuszany do żebractwa – informuje PAP.

Ofiarę przywieziono do Polski podstępem. Pozbawiono go paszportu. Niepełnosprawny był zmuszany do żebractwa pod różnymi marketami. Oskarżony kierował jego działaniami, używając przemocy, gróźb i przymusu.

Słowa pokrzywdzonego wstrząsają

Obywatel Łotwy, niezdolny do obrony, opowiadał o brutalności, jakiej doświadczał. Za każdym razem, gdy nie zarabiał wystarczająco, bito go. Nawet prośby o przerwę na skorzystanie z toalety kończyły się przemocą. Pokrzywdzony, będąc bezdomnym, nie pojawił się na rozprawie.

10 tys. zł skonfiskowane u oskarżonego

W chwili zatrzymania Mołdawianina, znaleziono przy nim niemal 10 tys. zł gotówki. Dzienny utarg z przymusowego żebractwa osiągał nawet kilka tysięcy złotych. To tylko jeden z elementów dowodowych, które przyczyniły się do skazania oskarżonego.

Podczas procesu, oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Jego obrońcy twierdzą, że relacja między Mołdawianinem a pokrzywdzonym może być bardziej złożona, niż wynika to z akt sprawy. Wątpliwości budzić mają także zeznania świadka, który wezwał policję.

4 lata więzienia

Mimo obrony, Sąd Okręgowy w Kaliszu uznał oskarżonego za winnego zarzucanego mu czynu. Wyrokiem sądu, 49-latka skazano na 4 lata więzienia, a także na karę grzywny w wysokości 2 tys. zł. Wyrok ten jest nieprawomocny.

Co więcej, jak dowiedział się PAP Mołdawianin mógł dokonywać podobnych przestępstw również w Niemczech. Po zakończeniu procesu w Polsce, mężczyzna ma zostać przekazany niemieckim śledczym.

Czytaj też: Śmiertelne potrącenie przez pociąg. Utrudnienia na trasie linii kolejowych

Źródło: PAP.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl