Malowidło zostanie stworzone w ramach projektu „Szyfrodziewczyny” Centrum Szyfrów Enigma i będzie opowiadało o prekursorkach w dziedzinie matematyki, informatyki czy kryptologii. Dzieło częściowo będą mogli namalować sami mieszkańcy.
W Centrum Szyfrów Enigma trwa projekt zatytułowany „Szyfrodziewczyny„, składający się z wystawy oraz szerokiego programu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Jego celem jest interpretacji i popularyzacji dziedzictwa kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, w dziedzinie szyfrów i kryptologii oraz związanych z nimi nauk matematycznych i informatycznych. Jednym z elementów projektu jest także rezydencja artystyczna Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej, w ramach której powstanie niezwykłe dzieło.
Twórczynie poprowadzą w czwartek, 23 listopada od godz. 17 otwarte spotkanie warsztatowe w Strefie Szyfrów w Centrum Szyfrów Enigma przy ul. Święty Marcin 78. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają na płótnie fragmenty malowidła, które później zostaną złożone w całość w holu centrum. Artystki opowiedzą także o technikach malarskich i tajnikach tej sztuki. Na warsztaty nie obowiązują zapisy, wstęp darmowy.
Uroczyste odsłonięcie dzieła odbędzie się 6 grudnia, o godz. 17, podczas finału rezydencji artystycznej Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej. Tego dnia odbędzie się też premiera zina o polskich „Szyfrodziewczynach”.
Przypominają o niezwykłych kobietach
Centrum Szyfrów Enigma to miejsce, które pokazuje historię złamania szyfrów niemieckiej maszyny przez polskich kryptologów, opowiada o dziejach utajniania informacji na przestrzeni wieków oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki. Projekt „Szyfrodziewczyny” włącza w tę narrację inspirujące historie o życiu i osiągnięciach wybitnych filozofek, matematyczek, naukowczyń, wynalazczyń, kryptolożek i szyfrantek, bohaterskich kurierek i łączniczek oraz wielu innych nieznanych postaci. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie cseenigma.pl.