W wielu szkołach 27 października obchodzony jest Tęczowy Piątek. Dzień jest bardzo ważny dla szkolnej społeczności LGBT
Tęczowy Piątek
Jednym z miejsc, gdzie w piątek obchodzono akcję Tęczowego Piątku było II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu.
– Przede wszystkim chcę powiedzieć o bezpiecznej przestrzeni, którą możemy wzajemnie tworzyć. Będzie dawała nam siłę i energię do tego, aby funkcjonować bez strachu i bez bólu. Przez lata ta przestrzeń była zaniechana – mówiła Alicja Kaleta, uczennica II LO Ogólnokształcącego w Poznaniu a zarazem koordynatorka GrowSpace.
Alicja przedstawiła także statystyki. Według badań aż 93% osób uczniowskich zna osobę queerową ze swojej szkoły, a 53% uważa, że sytuacja osób nieheteronormatywnych itp. wymaga znacznej poprawy.
Dyskryminacja w polskich szkołach
Wiele mówi się o dyskryminacji, przede wszystkim tej obecnej w szkołach. Często słyszymy, że osoba lub miejsce jest „gay friendly”. Większość osób myśli, że „homofobia to wytępiona zaraza”.
– W praktyce niestety w wielu szkołach istnieje dyskryminacja nie tylko ze względu na poglądy, ale także na orientację seksualną oraz płeć – tłumaczyła Alicja Kaleta – Młode osoby są osobami bardzo wrażliwymi, dlatego tak ważne jest zapewnienie im wsparcia psychologicznego
Jak wygląda tęczowy piątek?
Naszą rozmówczynię zapytaliśmy o to, jak wyglądają obchody Tęczowego Piątku. W szkole nie było widać ani tęczowej flagi, ani kolorowych transparentów.
– Tęczowy Piątek to są przede wszystkim rozmowy w gronie rówieśniczym, ponieważ mimo tego, że partia rządząca zmieni się, to minister [edukacji – przyp. red] pozostaje na razie ten sam. Przez to musimy niestety uważać.
Jak udało nam się dowiedzieć, w ramach Tęczowego Piątku w całym Poznaniu organizowane są liczne warsztaty, wywiady i wykłady.
Homofobia ze strony nauczycieli i uczniów
Maturzysta Kacper Kubot z II L.O. w Poznaniu zdradził nam , że marzy o tym, aby nauczyciele respektowali prawa i uczucia swoich uczniów.
– Zauważam bierną dyskryminację, czyli ignorowanie pewnych symptomów oraz nie zwracania uwagi na problem, który występuje. Nasza szkoła stara się szanować prawa każdej osoby. Większość nauczycieli rozmawia z uczniami, ale wiadomo, występują sytuacje, w których można by pokazać większy szacunek.
Akcja „Tęczowy Piątek” ma na celu okazanie solidarności z osobami LGBTQI.