Krakowskie Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) wspólnie z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym uderza w przestępczy proceder wystawiania fałszywych faktur VAT. Zatrzymano 10 osób w Wielkopolsce. Kolejną osobę zatrzymano na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Wszystko to w ramach szeroko zakrojonego śledztwa w sprawie sieci firm działających od 2017 roku, które zajmowały się fałszowaniem faktur w celu unikania płacenia podatków. Całkowitą wartość „pustych” faktur oszacowano na aż 121 milionów złotych.
Zatrzymane osoby były zaangażowane w proceder obrotu fałszywymi fakturami VAT. Służyły do wyłudzania nienależnych zwrotów podatku oraz obniżania należności publicznoprawnych. Sieć firm działająca w ramach tego procederu rzekomo handlowała stalą, materiałami budowlanymi i innymi nieistniejącymi towarami, a także oferowała niezrealizowane usługi. Te „puste” faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych i były jedynie narzędziem do oszustwa podatkowego.
Ogromne kwoty
Wartość fałszywych faktur osiągnęła ogromne rozmiary, przekraczając 121 milionów złotych. Pieniądze uzyskane z tego procederu były następnie prane przez liczne rachunki bankowe, aby ukryć ich przestępcze pochodzenie.
Zatrzymane osoby usłyszały szereg poważnych zarzutów. W tym posługiwania się nierzetelnymi fakturami oraz prania pieniędzy, co jest przestępstwem zgodnie z polskim kodeksem karnym. Prokuratura Regionalna w Warszawie zastosowała wobec podejrzanych różne środki zapobiegawcze. Wśród nich dozór policyjny, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju i kontaktowania się z określonymi osobami.
Zabezpieczone mienie przez CBA
W ramach postępowań w tej sprawie zabezpieczono ogromne ilości mienia o łącznej wartości ponad 11 milionów złotych. Pokryją one przysze kary i grzywny. Kontrole celno-skarbowe prowadzone przez funkcjonariuszy KAS objęły około 100 przypadków. Zaowocowało to zabezpieczeniem środków w wysokości około 1,6 miliona złotych i korektą podatku na poziomie około 4,3 miliona złotych. Łączna szkoda wyrządzona Skarbowi Państwa w wyniku tych działań to około 57 milionów złotych.
Sukces w walce z przestępczością podatkową
Śledztwo w sprawie „pustych” faktur VAT jest kolejnym krokiem w walce z przestępczością podatkową w Polsce. Przestępstwa podatkowe stanowią poważne zagrożenie dla gospodarki kraju i systemu podatkowego. Krakowskie CBA i Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy działają zdecydowanie, aby skończyć z tym procederem i ukarać jego uczestników.
Z uwagi na dynamiczny rozwój śledztwa, nie można wykluczyć dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Czytaj też: Kawu złapany przez ultrasów Pogoni Szczecin? „Koziołek spi… do Pacanowa” [WIDEO]