Empatia księdza wobec uchodźców. Pokazał zabawki znalezione na granicy

Ksiądz proboszcz z wielkopolskiego Giewartowia tłumaczył podczas mszy świętej istotę nauki Kościoła w odniesieniu do uchodźców. Dość sugestywne było to, że na ołtarzu nieoczekiwanie stworzył instalację z przedmiotów migrantów z polsko-białoruskiej granicy.

109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

To nie jest przypadek, że tym razem głównym przesłaniem kazania tego księdza była potrzeba niesienia pomocy uchodźcom, którzy są coraz częściej demonizowani w walce politycznej. Otóż w niedzielę w Kościele Katolickim obchodzony był 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Jesteśmy wezwani do szacunku wobec godności każdego migranta; oznacza to kierowanie ruchami migracyjnymi w najlepszy sposób, budowanie mostów, a nie murów i poszerzanie kanałów bezpiecznej migracji” – napisał papież Franciszek w orędziu na tę okoliczność.

Przedmioty na ściółce leśnej jako symbol

Ksiądz Jacek Dziel, proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Misjonarz Miłosierdzia w Giewartowie, przygotował specjalną instalację z rekwizytami od fundacji Bezkres. To miało uwrażliwić wiernych na krzywdę uchodźców. Wśród przedmiotów znalazły się takie rzeczy jak: plecak, rękawiczki, dziecięce ubrania czy zabawki. Aby uwiarygodnić przekaz, oddać autentyczność, te rzeczy zostały położone na ściółce leśnej. 

Pismo Święte uchodźcy z Erytrei

Ksiądz tłumaczył wiernym, że te przedmioty, które zostały użyte do stworzenia instalacji, wcześniej były w obozowiskach, w tym w Polsce na granicy polsko-białoruskiej. Zaznaczył, że było wśród nich Pismo Święte należące do Yussufa.

To uchodźca z Erytrei, który pięć razy usiłował przedostać się na terytorium Polski w poszukiwaniu pomocy. Doświadczył traumy, ekstremiści zamordowali całą jego rodzinę, on uciekł do Europy z myślą o znalezieniu schronienia. W lesie na granicy polsko-białoruskiej wolontariusze dali mu butelkę wody, a Yussuf, chcąc podziękować, przekazał im właśnie Pismo Święte, które trafiło do kościoła w Wielkopolsce.

Podczas kazania ksiądz mówił o dyskryminacji

Słowami, które na długo mogą zostać w pamięci wiernych słuchających poruszającego kazania księdza Dziela, była najpewniej ta fraza:

„Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc dyskryminacją rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka”.

Czytaj także: Poznaniacy oblegają seanse „Zielonej Granicy”. Wyprzedane całe weekendy

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl