Sanepid odnotował 17 przypadków zakażeń legionellą w Wielkopolsce. Dwie osoby zakażone zmarły.
Czy jest zagrożenia?
Legionella w Wielkopolsce. Z informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że od początku roku odnotowano 17 przypadków zakażenia. Dwie osoby zmarły – jedna pod koniec stycznia, druga 25 sierpnia.
Jak informują urzędnicy wojewody, pod tym względem sytuacja w województwie nie odbiega od normy z lat poprzednich. – Dodatkowo biorąc pod uwagę różny wiek tych osób (37 – 60 lat), tryb życia (wśród nich są osoby aktywnie fizycznie jak i osoby starsze pozostające w swoim domu od dłuższego czasu) oraz wykrycie Legionelli w różnych regionach Wielkopolski, nie można mówić o jednym skupisku bakterii – podają urzędnicy.
– Mimo tych ustaleń zleciłem służbom sanitarnym, by każdy przypadek występowania bakterii lub choroby, którą mogła wywołać legionella w Wielkopolsce, został szczegółowo zbadany. Musimy mieć sytuację pod pełną kontrolą – podkreśla wojewoda Michał Zieliński.
Obowiązkowe badania wody
Właściciele bądź zarządcy placówek leczniczych muszą dwa razy w roku, wykonać badania jakości wody, aby sprawdzić nie ma w niej bakterii z rodziny Legionelli.
Co roku w województwie wielkopolskim z powodu legionellozy umiera od 5 do 7 osób.
Czytaj także: Legionella w Wielkopolsce. W kraju zmarły kolejne osoby