Ogłoszono tegorocznych finalistów konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród nich znalazł się film „Święty” w reżyserii Sebastiana Buttnego. Dzieło sztuki powstało na kanwie prawdziwych wydarzeń związanych z kradzieżą, która wstrząsnęła Polską w 1986 roku.
„Święty” – film kręcony częściowo w Poznaniu
To sensacyjno-kryminalna produkcja, którą kręcono w Poznaniu i Gnieźnie. Wsparcie w trakcie prac filmowych w stolicy Wielkopolski zapewniała Poznan Film Commission. „Święty” powalczy w głównej kategorii na konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W nocy z 19 na 20 marca 1986 roku doszło do spektakularnej kradzieży w katedrze w Gnieźnie, gdzie trwały prace remontowe. Sprawcy, korzystając z okna, które pozostawiono uchylone, dostali się do środka i skradli srebrną płaskorzeźbę przedstawiającą św. Wojciecha. Co więcej, zniszczyli dolną część sarkofagu, która posiadała ogromną wartość historyczno-kulturową. Śledztwo w tej sprawie było wyjątkowo skomplikowane i pracowali nad nim doświadczeni eksperci kryminalistyczni. Dzięki ich determinacji i zaangażowaniu, udało się w końcu zidentyfikować i zatrzymać sprawców – bliźniaków Krzysztofa i Marka M., Waldemara B. oraz Piotra N.
To właśnie ta historia stała się inspiracją dla Sebastiana Buttnego do stworzenia filmu „Święty”. Podczas prac nad scenariuszem reżyser korzystał z konsultacji byłego porucznika Jerzego Jakubowskiego, który brał aktywny udział w oryginalnym śledztwie jako milicjant pracujący w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym w Poznaniu.
Zdjęcia do „Świętego” w Poznaniu zakończyły się w połowie lutego ubiegłego roku. W filmie udział wzięli m.in.: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki oraz Leszek Lichota. Zagrali też aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu. Jednym z nich był Michał Grudziński. Za zdjęcia odpowiadał laureat Złotego Lwa – Łukasz Gutt, który już kecił w Poznaniu podczas prac nad filmem „Serce Miłości” w 2017 roku.
Ważnym aspektem produkcji była współpraca z Poznan Film Commission – jednostką miejską odpowiedzialną za wspieranie i organizację produkcji filmowej na terenie Poznania. Ekipa filmowa spędziła w mieście łącznie 11 dni, podczas których nagrywano sceny na ulicy Święty Marcin, w szkole przy ul. Wyspiańskiego, mieszkaniu przy ul. Niegolewskich, szkole przy ul. Głogowskiej 90, a także w Hali Areny, która przemieniła się w realistyczne lotnisko Ławice.
Więcej o filmie przeczytasz tutaj: Uroczysta premiera filmowa z gwiazdami w Poznaniu
Konkurs Główny 48. FPFF
- „Chłopi”, reż. DK Welchman, Hugh Welchman
- „Doppelgänger. Sobowtór”, reż. Jan Holoubek
- „Figurant”, reż. Robert Gliński
- „Fin del Mundo?”, reż. Piotr Dumała
- „Freestyle”, reż. Maciej Bochniak
- „Horror Story”, reż. Adrian Apanel
- „Imago”, reż. Olga Chajdas
- „Jedna dusza”, reż. Łukasz Karwowski
- „Kos”, reżyseria: Paweł Maślona
- „Lęk”, reż. Sławomir Fabicki
- „Raport Pileckiego”, reż. Krzysztof Łukaszewicz
- „Różyczka 2”, reż. Jan Kidawa-Błoński
- „Sny pełne dymu”, reż.Dorota Kędzierzawska
- „Święto ognia”, reż. Kinga Dębska
- „Święty”, reż. Sebastian Buttny
- „Tyle, co nic”, reż. Grzegorz Dębowski
Czytaj też: Co w weekend w Poznaniu? Wiele darmowych atrakcji