90 bezpłatnych wydarzeń w Poznaniu. Co się będzie działo w wakacje?

90 bezpłatnych wydarzeń na 14 osiedlach w Poznaniu w ramach 7. edycji „Lata z Estradą”. Odbywać się będą od 29 czerwca do 2 września. Na miejscu będzie można obejrzeć filmy, koncerty, wziąć udział w warsztatach i spotkaniach. Hasło tegorocznej inicjatywy brzmi „Podróże po kulturze – Kierunek Południe”.

Lato z Estradą

Już niedługo rozpocznie się siódma edycja „Lata z Estradą”. Cyklu nieodpłatnych wydarzeń dla mieszkańców peryferyjnych dzielnic. Organizatorom zależy na dotarciu do ludzi, którzy po pracy, zabraniu dzieci i zrobieniu zakupów nie mają czasu na podróż do centrum.

– Nasz cykl ma poważne założenia. Nie chodzi nam o festynizację, czy organizację lokalnych festynów, ale o stworzenie kompleksowego programu i stylu, który ma odzwierciedlać pewną całość – tłumaczyła Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej i dodaje: – W tym roku przenosimy się na kulturalną podróż do Włoch i Andaluzji. Będziemy tańczyć flamenco, odkrywać uroki Morza Śródziemnego i prezentować spektakl „Włoszczyzna”. Nie zabraknie również koncertów, letniego kina i różnorodnych warsztatów. To rekordowa edycja, trwająca aż 11 tygodni i obejmująca 14 dzielnic. Mamy nadzieję, że przyszły rok pozwoli nam kontynuować to piękne przedsięwzięcie.

„Lato z Estradą” daje mieszkańcom możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych bez konieczności ponoszenia kosztów. To doskonała okazja, aby spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi lub sąsiadami, ciesząc się artystycznymi i kulturalnymi doświadczeniami.

Od dłuższego czasu w sieci można śledzić i słuchać piosenek o zwierzakach, które wybrzmią też na żywo dla najmłodszych, na różnych osiedlach w Poznaniu – mówi Małgorzata Kempa: – W tym roku partnerem są Koleje Wielkopolskie i dzięki nim będzie można przeczytać rodzinną książeczkę i posłuchać animowanego słuchowiska. Będzie też gra miejska, na którą można zbierać specjalne pieczątki, kto uzbiera 10 pieczątek, dostanie kolekcjonerski, złoty plakat.

Lato z Estradą (fot. wPoznaniu.pl)

Festiwale, seanse kinowe i atrakcje dla dzieci

Festiwal Cioci Jadzi odbędzie się 18 czerwca na placu Kolegiackim. Ciocia Jadzia (Eliza Piotrowska) to ukochana postać małych czytelniczek i czytelników. Podbiła serca tysięcy osób. W programie znajdą się przedstawienia, spektakle teatralne oraz wiele innych atrakcji.

Estrada Poznańska przygotowała też słuchowisko o Henio Humbaku. To postać, która zdobywa coraz większą popularność na arenie międzynarodowej. Słuchowisko dotarło już do słuchaczy w 34 krajach. Ma 250 tys. odtworzeń. Produkcja pozwala zarówno na relaks, jak i na fascynującą podróż dźwiękową. Przygotowywany jest projekt o nazwie „Zwierzyniec”, w ramach którego organizatorzy przedstawią nowe zwierzaki, takie jak trzmiele, ośmiornice, okapi i pandy. To wydarzenie dla dzieci i ich opiekunów.

– Jeśli zastanawiacie się, co warto nadrobić z seriali w pierwszej połowie roku, to koniecznie posłuchajcie naszego podcastu „Nie spać, słuchać”. W programie gościmy twórców, którzy opowiadają o najciekawszych produkcjach filmowych i telewizyjnych. Naszymi ostatnimi gośćmi byli Anna Tatarska, zaproszona do grona zagranicznych dziennikarzy głosujących przy Złotych Globach, oraz Jakub Wojtaszczyk, pisarz i dziennikarz – opowiada Małgorzata Kempa i dodaje: – Opowiedzieli oni o nowym serialu „Idol” oraz o „Warszawiance”. Cztery odcinki naszego podcastu zostały nawet włączone do programu na Uniwersytecie Łódzkim, jako część kursu przygotowującego do studiów z zakresu gender.

W lipcu w Kinie Muza odbędzie się pokaz dwóch długo oczekiwanych filmów, które zostaną zaprezentowane w pokazach przedpremierowych. Pierwszym z nich będzie „Barbie”, a drugim „Oppenheimer”.

To nie koniec atrakcji, które czekają na poznaniaków w okresie letnim. Od lipca do sierpnia wznowione zostaną seanse Silent Cinema. Będzie można cieszyć się chłodnymi napojami, oglądając filmy w fotelach i przy użyciu specjalnych słuchawek. To doskonały sposób na spędzenie letnich wieczorów w filmowej atmosferze.

Estrada nie zapomina również o obchodach stulecia Warner Bros, które trwają przez całe lato. W ramach tych uroczystości będzie okazja zobaczyć m.in. „Wejście smoka” na dużym ekranie. Ponadto, warto wspomnieć o cyklu filmowym dla seniorów. Kino Muza przygotuje też specjalne pokazy na pl. Wolności.

– Przygotowaliśmy wstępny program wydarzeń na placu Wolności. Dzięki pozyskanym środkom mamy nadzieję przywrócić tam seanse Kina Muza oraz zorganizować wieczorne pokazy filmowe, które zawsze przyciągały liczne grono widzów. Chcemy również skupić się na ekologii i zapewnić atrakcje dla całej rodziny, które nie będą nudnymi lekcjami, ale interaktywnymi warsztatami i spotkaniami – mówi Małgorzata Kempa.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ujawniony zostanie pełen program wydarzeń.

Czytaj też: Animator 2023. Do Poznania przyjdzie laureat Oscara za efekty specjalne

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl