80% bonifikaty. Miasto znów będzie sprzedawać mieszkania komunalne

Radni zdecydowali, że miasto znów będzie sprzedawać mieszkanie komunalne. Bonifikata może wynieść nawet 80%.

W ubiegłej kadencji samorząd wstrzymał sprzedaż mieszkań, bo chciała tego lewica, która wtedy współrządziła Poznaniem. Komunalki można było wtedy kupić nawet z 90% rabatem. Teraz mieszkania po tak korzystnych cenach będą mogli kupić najemcy, którzy zajmują lokale w budynkach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Sprzedaż będzie dotyczyć tych mieszkań do których lokatorzy wprowadzili się i mają podpisana umowę najmu na czas nieokreślony przed 2008 rokiem. Bonifikata tym razem maksymalnie wyniesie 80%.

Za poparciem takiego wniosku przedstawionego przez zastępcę prezydenta Bartosza Gussa byli prawie wszyscy radni. Przeciwna takim preferencyjnym warunkom była tylko jedna osoba – Dorota Bonk-Hammermeister.

Każde mieszkanie, które będzie miało być sprzedane, wyceni rzeczoznawca i od tej kwoty będzie naliczany rabat. Kryteria kwalifikowania budynków, w których mieszkania będzie można wykupić, określi prezydent Poznania w drodze zarządzenia. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Miasto szacuje, że sprzeda w ten sposób ok. 1500 mieszkań i zarobi na tym ok. 200 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę nowych mieszkań komunalnych.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl