62 rocznica poznańskiego czerwca.

Jak co roku, tradycyjnie z samego rana, rozpoczęły się obchody poznańskiego czerwca 56′. O 6 rano pod bramą HCP, gdzie rozpoczął się robotniczy protest, przedstawiciele władz miasta i województwa, kombatanci czerwca 56, członkowie różnych związków zawodowych, złożyli kwiaty i oddali cześć tym którzy brali udział w robotniczym zrywie.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według ustaleń wciąż trwającego śledztwa, życie straciło wówczas 50 osób cywilnych, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. Kilkaset osób zostało rannych.

Przez niemal cały dzień trwały uroczystości w miejscach pamięci w różnych częściach miasta. Główne obchody odbyły się wieczorem pod Poznańskimi Krzyżami z udziałem kombatantów, władz samorządowych, Solidarności. Poprzedziła je uroczysta msza św. w intencji ofiar Czerwca ’56 w kościele dominikanów.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl