47 milionów złotych dla lotniska Ławica

ILS pierwszej kategorii na pasie od strony Przeźmierowa, nowe stanowiska do obsługi check-in i modernizacja sortowni bagażu. Zgromadzenie Wspólników Spółki Port Lotniczy Poznań-Ławica podjęło decyzję o dokapitalizowaniu poznańskiego lotniska kwotą 47 mln zł. Pieniądze na inwestycję przeznaczą trzej właściciele lotniska: samorząd województwa, miasto Poznań i Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

47 milionów złotych to pieniądze, które port Ławica chce przeznaczyć na zmodernizowanie terminalu, drogę startową oraz drogi kołowania poznańskiego lotniska. Część funduszy zostanie przekazana na inwestycje mające poprawić bezpieczeństwo pasażerów.

Ponad połowa z 47 milionów złotych zostanie przeznaczona na modernizację sortowni bagażu. Chodzi o zakup nowych urządzeń do kontroli bagażu kabinowego. W tej chwili urządzenia rentgenowskie pracują w technologi 2D. Po zmianie będą to urządzenia podobnego do medycznych tomografów, które będą pokazywać obraz w 3D. To poprawi jakość jakoś weryfikacji tego, co podróżny ma w bagażu i poprawi skuteczność kontroli prowadzoną przez pracowników straży granicznej — mówi Marcin Drzycimski dyrektor ds. strategii i rozwoju poznańskiego lotniska.

Ponieważ poznańska Ławica obsługuje co raz więcej pasażerów, zostaną zbudowane nowe stanowiska check – in. Przebudowana zostanie także strefa kontroli bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć tempo obsługi pasażerów. Pieniądze zostaną także przeznaczone na zainstalowanie na pasie startowym od strony Przeźmierowa system naprowadzania ILS pierwszej kategorii.

Port Lotniczy Poznań-Ławica w 2018 osiągnął wyniki planowane na rok 2020, czyli obsłużył 2 476 304 pasażerów. W podsumowaniu 2018 roku, przygotowanym przez ACI, zajął 2 miejsce w klasyfikacji portów obsługujących do 5 mln pasażerów (za Kutaisi).

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl