Warta po nowemu

30 milionów złotych na remont brzegów Warty. Nie będzie betonu. Będzie drewno, kamienie i kwiaty. Pieniądze na remont w większości da Unia Europejska.

Remont brzegów Warty dotyczy odcinka śródmiejskiego – od mostu Przemysła I do rozwidlenia Warty za mostem św. Rocha. Obejmą fragment długości 2,5 km (po obu stronach rzeki będzie to łącznie 5 km).

Obecne umocnienia rzeki zostały wykonane pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Dziś są w fatalnym stanie. Nie tylko zagrażają bezpieczeństwu wypoczywających nad rzeką, ale też utrudniają uprawianie sportów wodnych. W ich miejsce pojawią się gabiony, czyli metalowe kosze wypełnione kamieniami i drewnem. Kosze zostaną pokryte biomatami, na których pojawi się trawa. Pozwoli to  uelastycznić brzeg, zwiększyć jego retencję i poprawić estetykę. Remont brzegów Warty, obejmuje także remont istniejących schodów, tarasów i slipów.

Remont ma kosztować ponad 30 mln zł, z czego 85 proc. (ponad 25,8 mln zł) to dofinansowanie unijne . Pozostała pieniądze da Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu i Miasto Poznań

Jeszcze w tym roku, na jesieni zostanie podpisana umowa o dofinansowanie, a zaraz po tym na przełomie roku miasto Poznań chciałoby, wspólnie z Wodami Polskimi, rozpocząć poszukiwanie wykonawcy prac. Te mogłyby ruszyć w 2019 roku. Planowane zakończenie inwestycji to 2020 lub 2021 rok.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl