40 milionów złotych na drogi w Wielkopolsce

Wojewoda Wielkopolski w ramach nowego rządowego programu drogowego przekazał ponad 40 milionów złotych na drogi lokalne w naszym regionie Z ponad 200 złożonych do wojewody wniosków z listy podstawowej, wyremontowanych zostanie 44 dróg w 42 gminach, miastach czy powiatach. 

Na zatwierdzoną listę podstawową składają się 44 inwestycje (37 gminnych i 7 powiatowych), z  dofinansowaniem od 138 tys. zł do 2,47 mln zł, w tym 15 inwestycji z dofinansowaniem w wysokości 79-80% wartości inwestycji. Dzięki temu możliwa będzie budowa, przebudowa lub remont ponad 44 km dróg gminnych i powiatowych oraz ponad 22 km ciągów pieszych i rowerowych. Łączna wartość zadań na liście podstawowej przekracza 63 mln zł. Z kolei na liście rezerwowej jest ich 12. Dofinansowanie sięga od 49 do 80 proc. wartości inwestycji.

– Niski poziom rozwoju infrastruktury drogowej, w szczególności na poziomie lokalnym, stanowi poważną barierę w rozwoju przedsiębiorczości i mobilności na rynku pracy, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na codzienne życie mieszkańców. Mam świadomość, jak ważne dla lokalnych społeczności są to inwestycje, dlatego nasz rząd tylko w tym roku łącznie na budowę dróg w Wielkopolsce przeznaczył ponad 100 mln zł. Ta kwota to realna pomoc dla samorządów, które najlepiej znają swoje potrzeby – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wśród gmin na największe dofinansowanie mogą liczyć Kaczory (2,4 mln zł), Czerwonak (2 mln zł), Rawicz (1,8 mln zł) i Szczytniki (1,3 mln zł). Wśród powiatów największa kwota trafi do powiatu poznańskiego (3,3 mln zł), gnieźnieńskiego (2,4 oraz 1,3 mln zł) czy ostrowskiego (1,6 mln zł). Wśród miasta na prawach powiatu na dofinansowanie mogą liczyć Kalisz (2,4 mln zł), Poznań (1,1 mln zł) czy Leszno (1 mln zł). Środki rozdysponowane przez wojewodę trafią także do Pleszewa, Kazimierza Biskupiego, Puszczykowa, Margonina, Obrzycka, Czarnkowa, Sulmierzyc, Opatówka, Perzowa czy Trzcianki. Na liście są również takie powiaty jak pilski czy turecki.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl