32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznański sztab świętuje swój jubileusz

28 stycznia odbędzie się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). W tym roku wolontariusze będą kwestować na rzecz walki z chorobami płuc dzieci i dorosłych. W Poznaniu po raz 20. z WOŚP zagra sztab przy Politechnice Poznańskiej.

Pomieszczenie w Domu Studenckim nr 1 Politechniki Poznańskiej zagracone jest różnymi przedmiotami. Uwagę zwracają ekspres do kawy, płyta chodnikowa, liczne obrazy i dwie gitary. To rzeczy, które sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) otrzymał od darczyńców na aukcje w ramach 32. finału. – Dostajemy przeróżne przedmioty – tłumaczy Natalia Łapot, rzeczniczka Sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. – Jedynym wymogiem, jaki mamy odnośnie rzeczy, które przyjmujemy, to żeby były w dobrym stanie. Nie muszą być nowe, ale muszą spełniać swoją funkcję. W ostatnim czasie wylicytowane zostały dwie gitary, które teraz czekają na odbiór przez nowych właścicieli. Jest ekspres do kawy, bardzo dużo obrazów, takich artystycznych dzieł, które wystawiamy na bieżąco – wymienia.

Rzeczy na aukcje wciąż się kumulują. – Ludzie do nas dzwonią i mówią, że chcą nam coś przekazać, więc tak naprawdę nie wiemy, co jeszcze dostaniemy – wyjaśnia Łapot. – Prowadzimy ciekawe aukcje i niektóre firmy, jak i osoby indywidualne, bardzo się angażują w to, żeby przekazać coś, co rzeczywiście może pomóc i wesprzeć naszą wośpową zbiórkę – zaznacza.

850 wolontariuszy i 150 skrzatów

Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej zagra po raz 20. Pierwsze finały organizowane przez sztab odbywały się przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, a na placu Adama Mickiewicza grała tzw. mała scena oraz można było przespacerować się miasteczkiem służb mundurowych.

Od 2005 r. Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej jest koordynowany przez studentów uczelni, a na kampusie mieści się centrum dowodzenia. Dzięki uprzejmości władz Politechniki w ostatnich latach, miejscem odbioru puszek, ich zwrotu oraz podliczenia sumy zebranej przez sztab jest tamtejsze Centrum Sportu.

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznański sztab świętuje swój jubileusz
32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznański sztab świętuje swój jubileusz (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Aktualnie Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej może pochwalić się mianem największego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w zachodniej Polsce, posiadając 850 wolontariuszy. W roku 2023 sztab ten zebrał kwotę 676 171,74 złotych.

– Jak co roku, działalność sztabu rozpoczyna się od rejestracji, która miała miejsce w październiku 2023 r. – wyjaśnia Łapot. – Jest wiele sekcji, o których łatwo zapomnieć, a nad którymi trzeba zapanować, choćby kwestie typu gastronomia dla wolontariuszy, bo staramy się, żeby mieli oni ciepły posiłek i ciepłe napoje. Dodatkowo mamy oddzielnych ludzi, którzy zajmują się kontaktem ze sponsorami. Również dużo osób zajmowało się rejestracją wolontariuszy, która zaczęła się 27 listopada 2023 r. Właśnie wtedy, na przełomie października i listopada ta praca sztabu staje się bardzo intensywna – przekonuje.

Sztab przy Politechnice liczy 850 wolontariuszy. Oprócz nich sztabowcy mogą liczyć na pomoc tzw. skrzatów. – To osoby, które co prawda nie kwestują z puszkami, ale bardzo pomagają nam np. w rejestracji wolontariuszy czy w kontaktach z firmami. W tym roku takich osób mamy 150, więc mamy naprawdę bardzo wiele osób, które stoją za organizacją sztabu – dodaje rzeczniczka.

Nie tylko wrzucanie do puszki

W tym roku Natalia Łapot po raz pierwszy zaangażowała się w działania Sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. – To kwestia tego, że nie pochodzę z Poznania – tłumaczy. – Gdy zaczęłam studia na uczelni, zaangażowałam się w działalność samorządu studenckiego. To ważne, że w momencie kiedy obracasz się w środowisku osób, które mają wolę pomagania, to sam też ją odkrywasz. Po prostu wszyscy dodajemy sobie tego powera do działania i pomagamy sobie nawzajem w tej idei – przyznaje.

Rzeczniczka sztabu podkreśla znaczenie wsparcia ze strony uczelni. – Władze Politechniki Poznańskiej bardzo nas wspierają – zaznacza. – Już samo to, że udostępniają nam Centrum Sportu na kilka dni, nie jest bez znaczenia. To naprawdę duża pomoc. Jesteśmy w ciągłym kontakcie, czujemy się wspierani. Jestem pewna, że bez tej pomocy praca sztabowa nie działałaby tak dobrze – wskazuje.

W dniu 32. finału WOŚP, który przypada na 28 stycznia, sztab przy Politechnice Poznańskiej we współpracy z Centrum Handlowym Posnania przygotowuje specjalne wydarzenia dla mieszkańców Poznania.

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznański sztab świętuje swój jubileusz
32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznański sztab świętuje swój jubileusz (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Przy rzeźbie „Lucie” stanie scena, na której wystąpią lokalni artyści oraz przeprowadzone zostaną licytacje przedmiotów. Ponadto będzie możliwość rozmowy z członkami służb mundurowych oraz przyjrzenia się ich wozom. W środku Centrum Handlowego Posnania znaleźć będzie można stanowiska, na których wystawią się członkowie jednych z najpopularniejszych kół naukowych Politechniki Poznańskiej wraz ze swoimi projektami.

– W tym roku będzie się działo – przekonuje Łapot. – Mam wrażenie, że to ciekawa propozycja dla ludzi, żeby mieli jak spędzić ten dzień, żeby finał nie był tylko wrzucaniem pieniędzy do puszki, ale rzeczywistym spędzeniem czasu z rodziną – podkreśla.

Rzeczniczka sztabu nie ukrywa, że organizacja wszystkich wydarzeń przy okazji finału stanowi ogromne wyzwanie. – To wszystko wymaga dużej ilości czasu, bo mówimy nie tylko o pracy w niedzielę, 28 stycznia – zapewnia. – Te 150 osób, o których już mówiłam, i które nie kwestują z puszkami, to osoby, które poświęcają naprawdę dużo swojego wolnego czasu. Wydaje mi się, że największe wyzwanie to właśnie to, by znaleźć ten czas niezbędny do organizacji tego typu wydarzenia. Nawet jeśli jest bardzo dużo ludzi zaangażowanych, to ten czas się nie zmniejsza. Każdy ma swoją pracę, każdy ma jej dużo. Po prostu zależy nam na tym, by wszystko wyszło jak najlepiej – dodaje.

Finał WOŚP w Poznaniu – co będzie się dziać?

Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej organizuje aukcje charytatywne, które odbywają się przez platformę „Aukcje Allegro”. Informacje o trwających już licytacjach znajdują się na stronie internetowej sztabu: wosp.put.poznan.pl oraz na Facebooku „Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej”.

W całym Poznaniu odbywać będą się akcje, wspierające zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, powiązane ze Sztabem WOŚP przy Politechnice Poznańskiej:

  • Halowy turniej piłkarski MKS Przemysław

Wydarzenie odbędzie się w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tj. 28 stycznia w godzinach 9-19. Halowy turniej piłkarski dla klubów zawodników z roczników 2012, 2011 oraz 2010 w hali X LO na os. Rzeczypospolitej 111. Oprócz tego w planach: pokazy i nauka pierwszej pomocy, badanie składu ciała, kawiarenka klubowa, pokazy grup współpracujących z klubem.

  • Szkoła podstawowa nr 51 dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wydarzenie odbędzie się 28 stycznia w godzinach 11-16. W planach między innymi: turniej piłki nożnej dla dzieci, mecz koszykówki drużyny rodziców, turniej w scrabble, występy artystyczne uczniów, kawiarenka, kiermasz wypieków i fantów na rzecz WOŚP.

  • „Wielka Liga Świątecznej Pomocy” 

Turniej gry komputerowej League of Legends Wielka Liga Świątecznej Pomocy to turniej gry komputerowej League of Legends, którego celem jest wsparcie WOŚP. Turniej odbędzie się online, a gracze będą mogli wpłacić symboliczne wpisowe bezpośrednio do eskarbonki WOŚP.

  • Triathlon z WOŚP

Wydarzenie odbędzie się 28 stycznia w godzinach 10-14, w klubie „Posnania” przy ul. Wioślarskiej. W planach kręcenie na rowerach spinningowych i zbieranie pieniędzy na rzecz WOŚP.

  • Zajęcia sportowe w studio Żurawiniec

Wydarzenie odbędzie się 28 stycznia. W planach zajęcia: nordic walking, pilates pobudka, zdrowy kręgosłup, joga, pilates, kardio dla początkujących.

Walka z chorobami płuc

32. finał WOŚP dedykowany jest zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie placówki.

– Temat zbliżającego się finału to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Problem ogromny, z którym pragniemy się uporać. Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci 49 oddziałów dla dorosłych – zapowiadał Jurek Owsiak.

Fundacja planuje kupić urządzenia do diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne), diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy), rehabilitacji (sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc) oraz torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznański sztab świętuje swój jubileusz
32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznański sztab świętuje swój jubileusz (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą. W Polsce żyje z tą chorobą około 1800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.

– Jako reprezentantka środowiska pulmonologów pracujących w naszym kraju mogę powiedzieć, że jesteśmy niezwykle wdzięczni fundacji, że podjęła się tego tematu – mówiła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Krenke, prezes Polskiego Towarzystwa Pneumologii Dziecięcej. – Myślę, że problem chorób płuc jest nieco niedoceniany w Polsce. Współczesna medycyna nie może działać bez nowoczesnego sprzętu diagnostycznego do monitorowania chorób, ale także do wykonywania pewnych zabiegów, wewnątrzoskrzelowych chociażby. Mając doświadczenia z ubiegłych finałów, wiemy, że Fundacja kupuje sprzęt bardzo nowoczesny, wręcz nowatorski, dlatego, jeszcze raz podkreślamy naszą wdzięczność i jesteśmy przekonani, że dzięki temu finałowi i sprzętowi, który mamy nadzieję dostać, opieka nad pacjentami z chorobami płuc w Polsce wejdzie na wyższy poziom – dodała.

Podczas finału w 2023 r. celem zbiórki WOŚP była walka z sepsą i zakup urządzeń dla laboratoriów mikrobiologicznych w całym kraju. W akcję zaangażowały się 1653 sztaby, w tym 87 sztabów zagranicznych w 25 krajach. Podczas 31. finału WOŚP zebrała 243 259 387,25 zł.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę blisko 2 mld zł i kupiła dotąd około 71,5 tys. urządzeń.

Zobacz też: Specjalny przejazd tramwajem, który poprowadzi prezes MPK. Licytacja na WOŚP

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl