3 Wielkopolan pojedzie na Igrzyska Olimpijskie

Polski Związek Jeździecki ogłosił składy drużyn na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Wśród wybranych zawodników znalazło się trzech jeźdźców z Wielkopolski, którzy będą reprezentować Polskę w różnych konkurencjach jeździeckich.

Po raz pierwszy od 1980 roku, kiedy to polskie drużyny jeździeckie startowały w Moskwie, Polacy wezmą udział we wszystkich trzech konkurencjach jeździeckich: skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu oraz Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). Zmagania odbędą się w ogrodach pałacu w Wersalu.

Skoki przez przeszkody

Maksymilian Wechta, zawodnik klubu Wechta Rosnówko, został powołany do polskiej drużyny skoczków przez przeszkody. Wraz z Adamem Grzegorzewskim na koniu ISSEM oraz Michałem Tyszko na Colinero, Wechta będzie walczył o olimpijskie laury. Rezerwowym zawodnikiem jest Dawid Kubiak na Flash Blue B.

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

W konkurencji Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego Wielkopolskę reprezentować będą Paweł Warszawski z klubu Baborówko oraz Robert Powała, który, choć reprezentuje Sokoła Damasławek, na stałe mieszka i trenuje we Włoszech. Drużynę uzupełnia Małgorzata Korycka na Canvalencia, a rezerwową zawodniczką jest Wiktoria Knap na Quintusie.

Trener Andreas Dibowski zaznaczył, że priorytetem było zdrowie koni oraz rezultaty zawodników w różnych konkurencjach. Drużyna miała okazję do intensywnych przygotowań i testów, m.in. podczas Pucharu Narodów w Strzegomiu, gdzie zajęła trzecie miejsce.

Ujeżdżenie

Polska drużyna ujeżdżenia, której trenerem jest Andrzej Sałacki, również wkracza na olimpijską arenę po długiej przerwie. Ostatni raz Polacy rywalizowali w tej konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W składzie na Paryż znaleźli się: Katarzyna Milczarek na Guapo, Żaneta Skowrońska-Kozubik na Love Me oraz Sandra Sysojeva na Maxima Bella. Rezerwową zawodniczką jest Aleksandra Szulc na Breakdance.

Polscy jeźdźcy w Paryżu: kolejność startów i oczekiwania

Olimpijskie zmagania polskich jeźdźców rozpoczną się już pierwszego dnia zawodów. Jako pierwszy do rywalizacji przystąpi team WKKW, następnie zobaczymy zmagania w ujeżdżeniu, a na końcu będziemy kibicować skoczkom przez przeszkody. Wszystkie konkurencje odbędą się na terenach ogrodów pałacu w Wersalu.

Pełen program i aktualności można śledzić na oficjalnych stronach Polskiego Związku Jeździeckiego oraz organizatorów Igrzysk Olimpijskich.

Czytaj też: Tak kibicowali w Poznaniu. Zobacz zdjęcia

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl