Pracownicy Nowego i Starego Zoo w Poznaniu uratowali 3-metrowego krokodyla nilowego. Sytuacja odbyła się na prośbę organów ścigania. Krokodyl w Poznaniu przejdzie rehabilitację.
Przejęto 3-metrowego krokodyla nilowego
O szczegółach sprawy wkrótce poinformuje prokuratura i policja. Pracownicy poznańskiego zoo od lat ratują zwierzęta, którym grozi wyginięcie, i które są krzywdzone przez ludzi.
– Dziś znowu ratowaliśmy wyjątkowe bardzo niebezpieczne zwierzę: trzymetrowego krokodyla nilowego. Jesteśmy tam, gdzie trzeba nieść pomoc szczególną. Władze Miasta Poznania pomogły innemu miastu na prośbę organów ścigania. Prosimy o trzymanie kciuków, żeby udało nam się dowieźć zwierzę żywe do zoo i żebyśmy mogli zapewnić krokodylowi rehabilitację i spokój po tym, czego doświadczył – poinformowała w social mediach, Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo.
Krokodyl nilowy
To gatunek krokodyla, który występuje w Afryce Subsaharyjskiej. Jest to jeden z największych gatunków krokodyli, osiągający długość nawet do 6 metrów i wagę ponad 1000 kg. Samce są większe od samic.
Krokodyle nilowe żyją w wodach słodkich i bagiennych, takich jak rzeki, jeziora i bagna. Są drapieżnikami i polują na ryby, płazy, gady, ssaki i ptaki. Odgrywają ważną rolę w ekosystemie, ponieważ pomagają regulować liczebność populacji zwierząt, którymi się żywią. Niestety, ze względu na swoje wielkie rozmiary i siłę, często są uważane za niebezpieczne dla ludzi i są zabijane przez myśliwych lub przepędzane z obszarów zamieszkanych przez ludzi.
Krokodyle nilowe są zagrożone przez utratę siedlisk i kłusownictwo. Wiele krajów afrykańskich objęły zwierzęta ochroną. W niektórych rejonach organizowane są programy hodowli krokodyli w celu ochrony gatunku i uzyskania z niego surowców w sposób zrównoważony.
Czytaj też: Wiosna w Nowym Zoo w Poznaniu. Kulisy pracy z dzikimi zwierzętami