Święto Konstytucji 3 Maja w Poznaniu. Koncert na pl. Wolności. Co jeszcze się dzieje?

3 maja Polacy świętują uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W związku z tym w mieście odbędzie się mnóstwo uroczystości. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na pl. Wolności wraz z hymnem państwowym w samo południe. To nie wszystko.

Święto Konstytucji 3 Maja

Trzeci Maja to święto narodowe obchodzone w Polsce 3 maja każdego roku, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Konstytucja ta była pierwszą nowoczesną, spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było ważnym wydarzeniem dla Polski, ponieważ dało narodowi nadzieję na odzyskanie niepodległości i modernizację kraju. Konstytucja ustanawiała nowoczesny system polityczny, w którym monarchia była ograniczona, a władza była dzielona między króla a parlament. Ustanawiała również prawa obywatelskie, w tym wolność wyznania, wolność prasy i równość przed prawem.

Uroczystości na pl. Wolności w Poznaniu

W związku z 232. rocznicą konstytucji zaplanowano szereg atrakcji. Początek w farze o godz. 10.30. Tam odbędzie się uroczysta msza święta. Po niej, o godz. 11.15 na pl. Wolności zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. W samo południe zaśpiewany zostanie hymn państwowy.

– Po podniesieniu biało-czerwonej flagi odczytana zostanie preambuła do Konstytucji 3 Maja, żołnierze oddadzą salwę honorową, następnie przemówienie wygłosi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Pododdziały wystawią: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna oraz straż pożarna – informuje magistrat.

Do wydarzenia dołączy kompania honorowa wystawiona przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Dęblina. Na koniec zaplanowano defiladę pododdziałów. Co więcej Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim będzie dostępny dla zwiedzających od godz. 10 do 19.

Czytaj też: 7 maja będzie ich gonił Adama Małysz

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl