Strażacy poinformowali o niezwykle niebezpiecznej sytuacji w jednej z wielkopolskich miejscowości, w Trzebowej. Kilkuletnie dziecko zatruło się czadem przez urządzenie do ogrzewania, które znajdowało się w łazience. Dlatego też tak ważne jest posiadanie czujników czadu, często rozdawane są nawet za darmo przez strażaków.
3-latek zatruty czadem
Nieprawidłowo działający gazowy ogrzewacz do wody mógł doprowadzić do dramatu. Do strażaków wpłynęło zgłoszenie o zasłabnięciu dziecka i możliwym zatruciu czadem. Na miejsce zdarzenia ruszyły zastępy straży, mieszkańców natychmiast poproszono o opuszczenie zagrożonych pomieszczeń. Strażacy, zabezpieczeni aparatami chroniącymi układ oddechowy weszli do mieszkania i sprawdzili poziom tlenku węgla. W łazience odnotowali obecność czadu na poziomie 600ppm. Poszkodowanemu dziecku natychmiast podano tlen i przekazano je przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który zabrał je do pleszewskiego szpitala. Po odłączeniu ogrzewacza i przewietrzeniu mieszkania dokonano kolejnych pomiarów. Tym razem nie stwierdzono niebezpiecznych stężeń tlenku węgla – informuje straż pożarna.
Czym jest czad i dlaczego jest groźny?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Źródło wiedzy o czadzie: TUTAJ