3 lata remontu i skradzione tory. W końcu dojedziemy tam z Poznania pociągiem

Pierwszy wykonawca nie podołał zadaniu. W czasie, kiedy prowadził remont, złomiarze kilkukrotnie rozkradali trakcje kolejowe. Teraz, po 3 latach prac, pociągi w końcu mają wrócić na tory.

REMONT

W połowie marca 2020 roku ruszył remont 43-kilometrowego odcinka torów z Czerwieńska do Zbąszynka w województwie lubuskim. Jest to fragment trasy, z którego korzystają pociągi relacji Zielona Góra – Poznań – Warszawa. Od rozpoczęcia prac na odcinku trasy do Zbąszynka kursowała Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

UDRĘKA PASAŻERÓW

Początkowo remont kosztujący 106 milionów złotych miał potrwać 2 lata. Jednak już w lutym 2022 roku było wiadomo, że prace nie są nawet blisko końca. PLK zerwało wtedy umowę z wykonawcą Ecp-Baza, która nie podołała inwestycji. Co więcej, w czasie dwóch lat złomiarze kilkukrotnie rozkradali trakcje kolejowe.

Termin ukończenia prac przesuwany był wielokrotnie. W tym czasie pasażerowie niezmiennie byli zmuszeni korzystać z autobusów zastępczych, w których często nie było ani jednego wolnego miejsca. Jesienią 2022 roku PKP PLK podpisało umowę z firmą Alusta. W międzyczasie koszt remontu zwiększył się o kolejne 20 milionów złotych.

POCIĄGI WRACAJĄ?

Teraz jednak znamy już termin otwarcia trasy. Ma to nastąpić 12 marca. Ze Zbąszynka w kierunku Zielonej Góry ponownie pojadą pociągi, a podróżni z Poznania nie będą musieli się przesiadać. Maszyniści będą musieli najpierw przetestować wyremontowany odcinek pod kątem bezpieczeństwa. Rozkład jazdy jest już jednak przygotowany.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl