Poznań stał się stolicą kinematografii dokumentalnej. Ruszyła 27. edycja festiwalu filmów dokumentalnych „Off Cinema”. Przez kilka dni miłośnicy kina mają okazję do zapoznania się z ponad 70 filmami, w tym produkcjami przedpremierowymi, i spotkania z twórcami. Co oferuje tegoroczny festiwal i jakie filmy warto zobaczyć?
Festiwal „Off Cinema” to przede wszystkim okazja do poznania fascynujących historii ukazanych w formie dokumentu. To prawdziwa uczta dla kinomaniaków, ale również możliwość głębszego zrozumienia procesu twórczego. Podczas wielu spotkań z reżyserami widzowie dowiedzą się, co inspiruje ich do tworzenia, jakie wyzwania stawia przed nimi realizacja filmów dokumentalnych.
Film otwarcia – „Pianoforte”
Pierwszego dnia festiwalu warto zainteresować się filmem otwarcia pt. „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka. Ten film towarzyszył finalistom ostatniego Konkursu Chopinowskiego, ukazując ich zmaganie się z muzyką na najwyższym poziomie. Po seansie Marcin Wieczorek, finalista XVIII Konkursu Chopinowskiego zagra recital fortepianowy. Następnie, reżyser filmu i Marcin Wieczorek wezmą udział w rozmowie z publicznością, prowadzonej przez Andrzeja Marzeca.
Odkrywanie świata przez film
Podczas festiwalu prezentowane są dokumenty ukazujące majestat gór, piękno natury i doświadczenia ludzi stawiających czoła nieodkrytym zakątkom świata. Spotkania z twórcami tych filmów pozwolą lepiej zrozumieć ich pasje i wyzwania. To także okazja do poznania historii polskich pionierek badań na biegunach, jak Dagę Bożek i Kubę Witka, twórców filmu „Polarniczki”.
Rozmowy
Festiwal „Off Cinema” to nie tylko kino, ale również literatura. Spotkania literackie wzbogacą festiwal o nowe konteksty i głębsze zrozumienie poruszanych tematów. Autorka reportażu „Głusza”, Anna Goc opowie o świecie osób głuchych, a Agnieszka Gajewska, autorka biografii „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” porozmawia z reżyserem filmu „Solaris Mon Amour”.
Eksploracja różnych tematów
Festiwal „Off Cinema” to także okazja do poznania tematów związanych z ekologią, tak ważnych w dzisiejszych czasach. „Nie na miejscu” to tytuł z sekcji Eco Doc. Film opowiada o obecności śmieci na naszej planecie. Wyjątkowe dyskusje pozwolą również zrozumieć temat wody i jej historii, ekologii i problemów z nią związanych, dzięki spotkaniu z autorem książki „Woda. Historia pewnego porwania”, Szymonem Opryszkiem.
Twórcy festiwalu nie zapomnieli też o wciąż trwającej wojnie w Ukrainie. Poświęcono jej osobny blok pt. „Bardzo bliski wschód”. Jedną z ciekawszych propozycji jest pokaz filmu pt. „Skąd dokąd” i spotkanie z reżyserem Maćkiem Hamelą. To portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie.
Pełna lista wydarzeń w ramach tegorocznej edycji „Off Cinema” dostępna jest na na stronie festiwalu offcinema.ckzamek.pl.