2,5 mld złotych na pomoc dla tych, którzy starają się o potomstwo

Z początkiem czerwca ruszył program refundacji zabiegów in vitro w Polsce. Na realizację programu w latach 2024-2028 przekazano 2,5 mld złotych.

Rządowy program umożliwia parom leczącym się na niepłodność i jednocześnie spełniającym ustalone kryteria refundacji, bezpłatne skorzystanie z procedury in vitro. Warunkiem rejestracji w programie jest wypełnienie formularza online, który otwiera tzw. ścieżkę pacjenta. Program zaplanowano na cztery lata – do 2028 r., a na jego realizację przeznaczone zostanie w sumie 2,5 mld złotych.

Program refundacji in vitro – jak się zgłosić?

Na liście zakwalifikowanych podmiotów medycznych znalazły się miedzy innymi wszystkie kliniki Invimed, zlokalizowane w Poznaniu, a także w Warszawie, Katowicach, Gdyni oraz we Wrocławiu. Wszystkie pary zainteresowane skorzystaniem z refundacji in vitro w klinikach Invimed, mogą rejestrować się do programu poprzez formularz online dostępny na stronie internetowej: https://www.invimed.pl/refundacja-in-vitro-w-polsce. Formularz w wersji mobilnej (na smartfonie) dostępny jest po kliknięciu w „Napisz” w prawym dolnym rogu ekranu. 

– Spodziewamy się dużego zainteresowania w pierwszych tygodniach od startu programu. Rządowa refundacja zmienia perspektywę leczenia metodą in vitro w Polsce – staje się ona dostępna dla wielu par starających się o dziecko, niezależnie od środków finansowych – mówi dr Łukasz Sroka, Dyrektor Medyczny Invimed, specjalista ginekolog-położnik.

Kryteria zakwalifikowania do Programu refundacji in vitro

  • Wiek

W przypadku korzystania z in vitro z użyciem własnych komórek jajowych i nasienia lub dawstwa nasienia:

– Kobiety do 42. roku życia, a mężczyźni do 55. roku życia. 

W przypadku korzystania z procedury in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni lub adopcji zarodków:

– Kobiety do 45. roku życia, a mężczyźni do 55. roku życia.

  • Niepłodność potwierdzona dokumentacją medyczną 

Para, która chciałaby zakwalifikować się do bezpłatnego programu musi przedstawić dokumenty, potwierdzające, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy poddawała się nieskutecznemu leczeniu niepłodności lub stwierdzające bezwzględną niepłodność,
np. u kobiet z powodu braku jajowodów.

  • Program dedykowany jest  dla kobiety i mężczyzny, którzy pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim.

Co obejmuje refundacja in vitro?

Refundacja obejmuje 6 procedur in vitro, to znaczy: maksymalnie 4 cykle in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub z nasieniem dawcy, maksymalnie 2 procedury in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni oraz maksymalnie  6 cykli in vitro z adopcją zarodków – mówi dr Łukasz Sroka.  

Co więcej możliwe są również kriotransfery u par, które mają zarodki w ramach wcześniej realizowanych procedur – niezależnie od ich źródeł finansowania. W tym przypadku, o udziale w programie decyduje wiek: w dniu zgłoszenia kobieta nie ukończyła 45, a mężczyzna 55 lat.

Szczegółowe informacje dotyczące liczby procedur in vitro dostępne są na stronie Invimed: https://www.invimed.pl/refundacja-in-vitro-w-polsce

Uwzględniono również onkopłodność

– Z bezpłatnych procedur zabezpieczenia płodności będą mogli również skorzystać pacjenci, którzy są przed oraz w trakcie leczenia onkologicznego i nie ukończyli 40. lat w przypadku kobiet i 45. lat odnośnie mężczyzndodaje dr Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik.  Co istotne, pacjenci korzystający z refundacji onkopłodności, będą przyjmowani w ośrodkach realizujących program poza kolejnością.

czytaj także: In vitro będzie finansowane przez rząd. „Już od jutra” – ogłosiła w Poznaniu Ewa Kopacz

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl