2,5 miliona złotych za obraz. Grażyna Kulczyk sprzedaje dzieła sztuki ze swojej kolekcji

Jedna z najbogatszych Polek, poznanianka Grażyna Kulczyk wystawia dzieła sztuki ze swojej kolekcji na sprzedaż. Podczas wczorajszej aukcji, obraz „SU2” Wojciecha Fangora sprzedano za 2,5 miliona złotych.

Obrazy dadzą początek nowym kolekcjom

Kolekcja Grażyny Kulczyk od wielu lat wymieniana jest na liście Top 200 Collectors prestiżowego magazynu „Artnews”. Poznanianka postanowiła wystawić część dzieł, a dokładniej 200, na sprzedaż. Pierwsza aukcja odbyła się wczoraj w warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum. Grażyna Kulczyk podkreśliła, że to czas, by obrazy dały początek nowym kolekcjom.

Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100% promocji kobiet w świecie sztuki – mówiła Grażyna Kulczyk.

2,5 mln złotych za „SU2” Wojciecha Fangora

We wtorek 18 października wystawiono najdroższe obiekty z kolekcji Awangarda. „SU2” Wojciecha Fangora sprzedano za 2,5 miliona złotych – więcej, niż oszacowano przed aukcją. Ponadto kolekcjonerzy kupili „Two rainbows” tego samego artysty za 1,05 miliona złotych. Dzieło „Przed (Genesis)” Jerzego Ryszarda „Jurry” Zielińskiego trafiło do nowego właściciela za 0,7 miliona złotych. Kolejne aukcje odbędą się 19 i 20 października.

Jedna z najbogatszych Polek

Grażyna Kulczyk urodziła się w Poznaniu i to tutaj poznała swojego przyszłego męża, Jana Kulczyka. W 1998 roku, wykupiła zrujnowany budynek i przeobraziła go w jedną z najbardziej rozpoznawalnych galerii handlowych w Polsce – Stary Browar. 17 lat później, już po rozwodzie i śmierci Jana Kulczyka, sprzedała galerię za 290 milionów euro. W 2018 roku otworzyła galerię sztuki w Szwajcarii. Jest jedną z najbogatszych Polek, a w 2021 roku jej majątek wyceniono na 1,8 mld złotych.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl