2 mln na IN VITRO dla Wielkopolan wyda samorząd wojewódzki. Ponad 200 mln na inny ważny cel

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego spotkali się dziś, by uchwalić budżet na 2023 rok. Poznańska Platforma Obywatelska zapowiedziała dofinansowanie na kulturę, program In Vitro, a także powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego I kadencji.

Ponad 200 milionów złotych na kulturę

Przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Henryk Szopiński poinformował dziś, że budżet województwa na rok 2023 przewiduje około 220 milionów złotych na kulturę. Ta rekordowa kwota zawiera w sobie nie tylko dotacje dla instytucji kultury, ale także środki na organizacje pozarządowe, stypendia, nagrody, konserwacje zabytków oraz dodatkowe programy kulturalne.

fot. M.Anders / wpoznaniu.pl

Kolejny rok wsparcia dla programu In Vitro

Kolejne 2 miliony złotych zostaną przeznaczone także na program In Vitro. W Poznaniu dzięki niemu na świat przyszło 437 dzieci. W 2021 roku rozpoczęła się druga edycja, która potrwa do 2024 roku. Z dofinansowania mogą korzystać pary, które są w związku małżeńskim i partnerskim, mieszkają w Poznaniu i rozliczają tu podatki. Kobieta chcąca zajść w ciążę dzięki tej metodzie powinna mieć od 20 do 43 lat.

W całej Polsce 3 miliony osób jest dotkniętych chorobą niepłodności. Niepłodność to nie znaczy bezpłodność i można ją leczyć nowoczesną metodą In Vitro. Dlatego w Wielkopolsce decydujemy się na wspieranie osób chorych – mówiła radna Tatiana Sokołowska.

Radna zachęca także do podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego dla młodzieży

Sejmik Województwa Wielkopolskiego, podczas wrześniowej sesji, powołał także Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego I kadencji. Radny Andrzej Pichet zaznaczył, że partycypacja młodzieży w sprawach lokalnych jest bardzo ważna. Dodał, że nabór rozpocznie się w styczniu. Kandydaci powinni mieć od 15 do 20 lat (nieprzekroczone w kwietniu) i zgłosić prace na tematy „Wielkopolska moich marzeń” lub „Moja praca na rzecz województwa wielkopolskiego” (do 4 tysięcy znaków).

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl