Categories

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

19-latka wyprzedzała radiowóz na podwójnej ciągłej

Dla młodej kierującej to nieszczęśliwy początek za kółkiem. Na podwójnej ciągłej oraz przekraczając prędkość, wyprzedzała nieoznakowany radiowóz. Mundurowi ukarali ją wysokim mandatem i 19 punktami karnymi. 5 więcej i straciłaby prawo jazdy.

 

PECHOWE WYPRZEDZANIE

Do zdarzenia doszło we wtorek w Ostrzeszowie. Jadącego niezgodnie z przepisami kierowcę zatrzymali policjanci drogówki, którzy poruszali się nieoznakowanym samochodem, wyposażonym w wideorejestrator. Biały Volkswagen wyprzedzał mundurowych na podwójnej ciągłej w pobliżu skrzyżowania.

Zanim policjanci zatrzymali kierowcę, zmierzyli prędkość, z jaką się poruszał. Okazało się, że samochód przekroczył maksymalną dozwoloną prędkość poruszania się o 32 km/h. Kiedy dogonili i zatrzymali pojazd, funkcjonariusze dowiedzieli się, że za kierownicą siedziała 19-letnia kobieta. Na jej nieszczęście w sobotę w życie weszły nowe przepisy, a wraz z nimi nowy taryfikator mandatów i punktów karnych.

NOWY TARYFIKATOR

Za wyprzedzanie w na zakazie kierowcy otrzymać mogą teraz 1000 złotych kary, kiedy wcześniej było to od 20 do 500 złotych. Zwiększyła się również kara za przekroczenie prędkości. Za jazdę o ponad 30 km/h, niż pozwalają na to przepisy, kierowcy dostaną teraz 800 złotych mandatu. Wcześniej za takie wykroczenie można było dostać mandat w wysokości maksymalnie 300 złotych.

WYSOKA KARA

Młoda kierująca otrzymała więc 1800 złotych mandatu. W dodatku, według nowych przepisów za przekroczenie prędkości o od 31 do 40 km/h kierowca zostanie ukarany 9 punktami karnymi. Wcześniej było to 6 punktów. Łącznie za wszystkie wykroczenia 19-latka otrzymała 19 punktów karnych. Obecny limit wynosi 24 punkty. Po uzyskaniu takiej liczby kierowca traci prawo jazdy. Aby je odzyskać, należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl