Z okazji Święta Niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 11 listopada między godz. 11:00 a 16:00.
Kiedy zbudowano kopiec?
Budowę kopca rozpoczęto 3 maja 1919 roku, czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy. Kopiec został odbudowany po zniszczeniach wojennych na przełomie lat 80. i 90.
W rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości obiekt przechodził modernizację. Prace objęły m.in. remont drogi wejściowej na szczyt od strony zachodniej oraz platformy po stronie północnej.
Ponadto na istniejących płytach położono nowe podłoże z kostki kamiennej. Na szczycie kopca wybudowano stopę fundamentową i zamontowano maszt flagowy. Kopiec zyskał nowe oświetlenie i iluminację, dzięki czemu jest doskonale widoczny w nocy. Przed wejściem na kopiec znajduje się tablica informacyjna na temat jego historii i symboliki.
Kiedy można zwiedzać kopiec?
Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, dlatego chętni do wejścia będą wpuszczani na szczyt stopniowo. Dla zwiedzających Kopiec Wolności w Poznaniu jest dostępny podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych.