ZTM policzył pasażerów. Jest ich dużo ale nie najwięcej

Informację na temat struktury sprzedaży biletów oraz liczby pasażerów przedstawił dyrektor ZTM Jan Gosiewski na posiedzeniu Komisji Transportu Rady Miasta Poznania.

Z informacji, które przedstawił Jan Gosiewski dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego wynika, że liczba przejazdów (pasażerów) w 2023 roku wyniosła ponad 251 mln. Są to obliczenia na podstawie modelu matematycznego jakie stosuje ZTM.

– Jest to wyraźne „odbicie” po spadku z czasów pandemii, jednak nie osiągnięto jeszcze wyniku z czasów przed pandemią (2019 r. – ponad 255 mln; 2018 r. – ponad 259 mln). Może to wynikać z faktu, że praca zdalna została zachowana przynajmniej częściowo w niektórych miejscach pracy, w związku z tym część osób nie korzysta codziennie z transportu publicznego – informują urzędnicy.

Jeśli chodzi o popularność biletów, to nadal przodują bilety długookresowe, ale wyraźnie wzrosła sprzedaż biletów jednorazowych i przez t-portmonetkę (przystankowe). To również może być wynikiem zmian w formie pracy zapoczątkowanych w czasie pandemii.

Jeśli chodzi o sprzedaż najwięcej biletów kupowanych jest w biletomatach stacjonarnych, następnie przez telefony komórkowe, dalej w punktach obsługi klienta i przez internet. ZTM myśli o pewnej modyfikacji systemu PEKA, tak aby t-portmonetka również była dostępna w aplikacjach na telefony komórkowe. Na modyfikację systemu Miasto będzie ubiegało się o środki z funduszy europejskich.

czytaj także: Wspólny bilet polsko-niemiecki na pociąg. Będzie za darmo

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl