ZTM: nowe ceny, nowe bilety

Planowana na sierpień integracja komunikacji autobusowej z Kórnikiem i Zaniemyślem ma być, dla ZTM, okazją do zmian w taryfie biletowej. Niektóre bilety znikną, pojawią się natomiast inne, zmienią się też niektóre ceny.

Podstawowa zmiana to wprowadzenie tzw. Słupków czyli punktów pomiędzy najdalej oddalonymi od siebie przystankami, gdzie w systemie tPortomonetki będzie naliczana opłata jak za kolejny przystanek, choć przystanku fizycznie tam nie będzie. Druga zmiana to nowa strefa komunikacyjna „D”, do której będzie należała gmina Zaniemyśl – informuje dyrektor ZTM

Przy okazji tych zmian ZTM planuje też zmiany w biletach okresowych, jednorazowych i krótkookresowych m.in. z powodu dojścia nowej strefy D.

hotel dla psów w Poznaniu

I tak bilet sieciowy 30-dniowy na strefy A+B+C+D miałby kosztować 204 zł, na strefy B+C+D – 121 zł, bilet na strefy C+D – 83 zł, a na samą strefę D – 48 zł. Bilety przystankowe miałyby mieć takie ceny: do 6 przystanków 50 zł, do 18 przystanków 80 zł i do 24 przystanków 105 zł (ceny na wszystkie strefy).

Propozycja zmian w biletach jednorazowych jest taka: cena biletu na 10 minut ma się nie zmienić i wynosić 3 zł, bilet na 40 minut oraz jednoprzejazdowy (kosztował 4,60 zł) ma zniknąć i zamiast niego ma być bilet na 45 minut za 5 zł, będzie to bilet wyłącznie czasowy. Pojawić ma się zupełnie nowy bilet jednorazowy na 90 minut w cenie 7 zł.

Wśród biletów krótkookresowych pojawią się dwa rodzaje biletów 24-godzinnych: jeden wyłącznie na strefę A za 12 zł i osobny na wszystkie strefy za 15 zł. Bilety 48-godzinne i 72-godzinne zostałyby zlikwidowane. Natomiast bilet 7-dniowy też zyskał by dwie wersje, na strefę A za 40 zł i na wszystkie strefy za 60 zł.

Nowe taryfy mają trafić do Rady Miasta w maju.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl