W 1981 roku w nocy do siedziby Solidarności w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Pile i Lesznie weszli oficerowie SB i ZOMO. Zatrzymywali osoby, które tam znaleźli i osadzili je w m.in. w Gębarzewie. W sumie internowano wówczas 421 osób. Instytut Pamięci Narodowej opublikował zdjęcia z dni stanu wojennego w Poznaniu.
Stan wojenny w Poznaniu
Na tym zdjęciu z kolekcji Instytutu Pamięci Narodowej widoczny jest oddział ZOMO przygotowany do zatrzymania demonstrujących na ul. Libelta. Zdjęcie zrobiono 1 maja 1983 r. (Fot. Jan Kołodziejski. Darowizna – dokumentacja fotograficzna z okresu stanu wojennego w Poznaniu).
Tutaj natomiast stan wojenny w Poznaniu uwieczniono, jako demonstrację społeczną, obok transportery („budy”) ZOMO. Zdjęcie zrobiono na ul. Fredry (przed Mostem Teatralnym), 1 maja 1983 r. (Fot. Jan Kołodziejski. Darowizna – dokumentacja fotograficzna z okresu stanu wojennego w Poznaniu).
Na zdjęciu poniżej uchwycono demonstrację społeczną i blokadę ZOMO. Miejscem zdarzenia były Poznańskie Krzyże (Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956), 1 maja 1983 r. (Fot. Jan Kołodziejski. Darowizna – dokumentacja fotograficzna z okresu stanu wojennego w Poznaniu).
Stan wojenny w Poznaniu i demonstracje. To kolejna demonstracja z tego okresu. Demonstracja społeczna, pochód środowisk solidaryzujących się ze zdelegalizowanym NSZZ „Solidarność”, ul. 27 grudnia, 1 maja 1983 r. (Fot. Jan Kołodziejski. Darowizna – dokumentacja fotograficzna z okresu stanu wojennego w Poznaniu)
Tu warto zwrócić uwagę na nazwę ulicy na rogu z Fredry i oczywiście zbierające się siły policyjne. Kawalkada milicyjna, róg ul. Fredry i Al. Stalingradzkiej, 1 maja 1983 r. (Fot. Jan Kołodziejski. Darowizna – dokumentacja fotograficzna z okresu stanu wojennego w Poznaniu)
Opisy zdjęć pochodzą z materiałów IPN. Wraz z nimi znaleźć można kalendarium stanu wojennego w Wielkopolsce. Znaleźć je można TUTAJ
Czytaj także: Gabinet Donalda Tuska zaprzysiężony, choć prezydent zaskoczył