Zobacz jak wygląda szkolenie policyjnych koni w ekstremalnych warunkach

Policjanci konni z Poznania wzięli udział w ważnym w ich pracy egzaminie. Przed testem stanęli nie tylko jeźdźcy, ale również ich wierzchowce. Pozytywne zdanie testu oznacza, że mogą bezpiecznie pełnić służbę na imprezach masowych.

  • fot. KWP Wielkopolska

fot. KWP Wielkopolska

Policyjne konie muszą odznaczać się odpornością na wiele czynników, które mogą je wystraszyć w trakcie patrolu. Egzamin sprawdzał, jak zwierzęta zachowują się, kiedy dookoła panuje hałas. Przygotowanie wierzchowców sprawdzono w warunkach okrzyków, strzałów z broni a nawet wybuchów.

Policjanci, którzy dosiadają koni również muszą odznaczać się odpowiednimi zdolnościami. Ich wyszkolenie sprawdziła specjalna komisja z Centrum Szkolenia Policji z Legionowa. Mundurowi, którzy dosiadają wierzchowce muszą udowodnić przed egzaminatorami, że bez problemu panują nad zwierzętami.

Konie muszą też współpracować z pieszymi oddziałami prewencji. Ustawić się w odpowiednim szyku pomimo przeszkód w postaci zgiełku, hałasu czy dymu. Zespół konnej policji z Poznania, jest uważany za jeden z lepszych w kraju. Funkcjonariusze podkreślają, że jest to bardzo cenna jednostka.

Jeden policyjny jeździec na koniu może zastąpić nawet 20 pieszych policjantów, kiedy znajduje się w tłumie osób. – informuje Dominika Pupkowska – Bral z wielkopolskiej policji.

W Poznaniu oddział konnej policji składa się z 14 wierzchowców i 11 mundurowych. Najczęściej można spotkać  w poznańskich parkach i lasach a także w okolicach podmiejskich jezior. Policjanci na koniach patrolują te tereny które są nieosiągalne dla pojazdów.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl