Zobacz 10 najlepszych poznańskich murali. Macie swój ulubiony?

Chociaż murale znane są już od czasów starożytnego Rzymu to, do dzisiaj te ogromne malowidła w przestrzeni miasta przyciągają uwagę mieszkańców. W Poznaniu znajduje się wiele murali, a wśród nich kilka, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Nie wszyscy mogą swobodnie oglądać mural zatytułowany “Ogród, w tajemnicy za bramką”, który znajduje się na podwórku kamienicy przy ulicy Za Bramką pod numerem 7. Aby podziwiać dzieło trzeba najpierw dostać się na prywatny dziedziniec lub przyjrzeć się zdjęciom. Malunek przedstawia postać młodej kobiety w otoczeniu kwiatów i zieleni, wykonaniem malunku zajęło się poznańskie Murall Studio.

Kolejny Mural znajduje się przy ulicy Nowowiejskiego. Dzieło autorstwa włoskiego artysty Maupal – Mauro Pallotty utrzymane jest w stylu socrealistycznym i przedstawia kobietę, która usiłuje złączyć polską flagę za pomogą cienkiej linki.

Jako trzeci prezentujemy jeden z najsłynniejszych murali w Poznaniu, znany też poza granicami miasta i regionu. Malowidło znajduje się na Rynku Śródeckim i nawiązuje swoim wyglądem do fotografii z lat 20 ubiegłego wieku, która przedstawiała ówczesną Śródkę.

Kolejne dwa murale związane są z poznańskimi uczelniami wyższymi. Malowidło przy ulicy Franciszka Ratajczaka nawiązuje do poznańskiego oddziału Wyższej Szkoły Bankowej jednej z najczęściej wybieranych uczelni w Polsce. Drugi przedstawia Stanisława Barańczaka, polskiego działacza opozycyjnego poetę i tłumacza. Malunek znajduje się na ścianie siedziby Wydziału Neofilologii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza przy Alejach Niepodległości.

Mural przy ulicy Piekary przedstawia jeden z symboli stolicy Wielkopolski, czyli poznańskie koziołki. W tle za rogatymi zwierzakami widać kontury Ratusza oraz domków budniczych ze Starego Rynku. Mural odsłonięto w grudniu 2016 roku.

Murale przy ulicy Poznańskiej i przy ulicy Wąskiej niemal od dekady zdobią poznańskie ulice. Malowidła są pamiątką po festiwalu Festiwal Outer Spaces, którego trzecia edycja odbywała się w Poznaniu w 2013 roku.

Mały Książę, bohater legendarnej powiastki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego ma swój własny mural od 2019 roku. Dzieło odsłonięto w przy ulicy Ogrodowej z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarte Drzwi.

Ostatni na naszej liście mural powstał w tym roku. Zdobi ścianę jednego z akademików Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przy ulicy Dożynkowej. Na malowidle widać postaci dwóch przyszłych studentów. Mural wykonali wspólnie Kacper Kasperski oraz studenci Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz pod opieką doktora Jerzego Muszyńskiego.

W 2019 roku wydano mapę tematyczną „Z bliska i z daleka”, na której autorzy zaznaczyli poznańskie murale. Najnowszą wersję mapy można pobrać tutaj.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl