Znamy zwycięzcę Poznań Półmaratonu. Zobacz zdjęcia

Kolejny raz pierwsi na mecie pojawili się zawodnicy z Etiopii. Reprezentanci tego kraju odebrali złote medale zarówno w klasyfikacji mężczyzn, jak i kobiet. Polak z najlepszym czasem stracił do lidera siedem minut i osiemnaście sekund.

Emocje aż do końca

W tym roku nie padł rekord trasy. Emocje towarzyszyły biegaczom jednak aż do samego końca. Do 20. kilometra trasy Debede Teka Tereda z Etopii i Vincent Kiprotich Kibet z Kenii biegli obok siebie. Dopiero w końcówce to właśnie Etiopczyk przejął prowadzenie i na linię mety wbiegł zaledwie dwie sekundy przed rywalem z drugiego miejsca. Zwycięzca osiągnął czas 1:01:37. Na trzecim miejscu uplasował się również reprezentant Kenii Elvis Chebor Tabarach. Stracił on do lidera 24 sekundy.

Dobre czasy kobiet

Świetne czasy wykręciły kobiety. W damskiej klasyfikacji również zwyciężyła Etiopka. To już drugi rok z rzędu, kiedy reprezentantka tego kraju wygrywa bieg. Meskerem Molla Moges osiągnęła czas 01:09:19. Co ciekawe, wszystkie panie na podium dobiegły na metę w czasie mniejszym niż godzina i 10 minut. Redit Daniel Molla z Etiopii straciła do liderki zaledwie 10 sekund, a brązowa medalistka Judith Jemutai Kiyeng z Kenii dobiegła na metę ze stratą 31 sekund.

Polacy w czołówce

W pierwszej dziesiątce nie znalazł się żaden Polak. Najlepszym reprezentantem biało-czerwonych okazał się Krzysztof Szymanowski z Kościana. Osiągnął on czas 01:08:55 i do lidera stracił siedem minut i osiemnaście sekund. Zajął 12. miejsce. W klasyfikacji kobiet w pierwszej dziesiątce znalazły się trzy kobiety. Pierwsza z nich na metę dobiegła Sylwia Ślęzak z czasem 01:19:53. Zajęła ósmą pozycję i straciła ona do liderki 10 minut i 34 sekundy. Dziewiąte miejsce zajęła z kolei Magdalena Patas. Osiągnęła ona czas 01:20:54. Topową dziesiątkę zamknęła Iwona Maciąg z czasem 01:22:17.

Garść statystyk

Pierwszym reprezentantem Poznania na mecie był z kolei Mateusz Połczyński. Zajął on 18. pozycję w biegu i 13. lokatę w klasyfikacji mężczyzn. Do lidera stracił dziewięć minut i 35 sekund.

W 16. Poznań Półmaratonie wzięło udział łącznie 9566 biegaczy, w tym 6944 mężczyzn i 2622 kobiety. Stolicę Wielkopolski reprezentowało 3499 poznaniaków.