Znaleźli przepis na białą kiełbasę i ciekawą czapkę. Trwają prace w Starej Rzeźni [ZDJĘCIA]

Już w listopadzie gotowy ma być pierwszy remontowany budynek wchodzący w skład Starej Rzeźni. Dziś podczas prac rozbiórkowych prowadzonych na poddaszu, w budynku od strony ul. Garbary znaleziono ciekawą czapkę.

Stara Rzeźnia. Wiele ciekawych znalezisk

– Początkowo myśleliśmy, że to rodzaj czapki powstańczej – mówi Bartosz Plamowski, znalazca ciekawego artefaktu. – Orzełek i dwie litery „PS”. Nie wiedzieliśmy, co oznaczają, ale wyszukiwarka internetowa pomogła. Okazało się, że to niestety nie czapka powstańcza, lecz czapka używana już po wojnie. PS to skrót od „Powszechna Samoobrona” – wyjaśnia szczęśliwy znalazca starej czapki. Być może należała ona do jednej z osób, które dbały o znajdujący się w podziemiach budynku schron przeciwlotniczy.

Ciekawych znalezisk na terenie budowy jest znacznie więcej. Budowniczowie znaleźli między innymi gazetę „Posener Tageblatt” z 1943 r. To ciekawe, bo według źródeł internetowych gazeta miała być wydawana jedynie do października 1939 r. Znaleziono też opakowania po niemieckich papierosach z pierwszej połowy XX wieku. Są też nieco młodsze znaleziska takie jak książka, już z czasów polskich z przepisami na… wędliny, które zapewne były tu produkowane czy egzemplarz „Świerszczyka” z lat 60.

– Również same elementy budynku są bardzo ciekawe. Z klatki schodowej zdjęliśmy stare płytki marki Villeroy&Boch. Po renowacji powrócą na swoje miejsce. Te, które nie przetrwały do naszych czasów zastąpią kopie, które na zamówienie wykona ta sama firma – mówi Grzegorz Serdyński, kierownik budowy.

Fot. Łukasz Gdak

Budynek, który przechodzi renowację powstał w 1900 r. To ten stojący po lewej stronie głównego wejścia do Starej Rzeźni. Za czasów istnienia rzeźni jej pracownicy odbierali stąd swoje wypłaty.

– Natrafiliśmy tu więc także na sejf, w którym przechowywano pieniądze. Okalające go stropy i ściany były tak grube, że wyburzenie ich zajęło nam dwa i pół tygodnia – mówi kierownik budowy.

Już niebawem budowniczowie zajmą się także remontem zabytkowej portierni stojącej pośrodku oraz budynku okalającego wjazd od strony prawej. W budynkach znajdą się biura.

Czytaj też: Czy Poznań zaleją turyści? Ktoś się o to stara

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl