Zła jakość powietrza. Zakaz palenia w kominkach

W ostatnich dniach Poznań zmaga się z wysokimi stężeniami pyłów drobnych PM10, co ma negatywny wpływ na jakość powietrza w mieście.

Jakość powietrza Poznań

W niedzielę, 3 marca stężenie pyłu PM10 w poznańskim powietrzu przekroczyło dobowy dopuszczalny poziom. Sytuacja nie uległa poprawie i w poniedziałek nadal utrzymuje się zła jakość powietrza.

Głównymi źródłami emisji pyłów PM10 w miastach jest przede wszystkim spalanie paliw stałych, takich jak węgiel i drewno, zarówno w kominkach, piecach kaflowych, jak i w kotłach węglowych. Warunki meteorologiczne mają również istotny wpływ na koncentrację zanieczyszczeń. W przypadku Poznania utrudnienia w rozprzestrzenianiu się pyłów powietrznych są spowodowane m.in. przez wyżowy układ baryczny, inwersję temperatury oraz brak wiatru lub jego słaby przepływ.

Zanieczyszczenie powietrza może negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców, szczególnie osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego. Dlatego też zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony, zwłaszcza dla osób starszych, dzieci i osób z chorobami przewlekłymi.

Zgodnie z zaleceniami magistratu, należy monitorować aktualne dane dotyczące jakości powietrza oraz przestrzegać zaleceń dotyczących ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Czytaj także: Przybyło zieleni na placu Wolności [ZDJĘCIA]

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl