Zebrali 1,5 tony pomocy humanitarnej. Poleci z Poznania do Libanu

Fundacja „Redemptoris Missio” przygotowała kolejną misję pomocy humanitarnej dla Libanu. Wolontariusze organizacji spakowali 1,5 tony środków higienicznych i żywności terapeutycznej. Wysłali to dzisiaj do kraju dotkniętego kryzysem. Pomoc będzie transportowana samolotem wojskowym, a akcję zorganizowano w odpowiedzi na rosnące niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Fundacja „Redemptoris Missio” kontynuuje swoją wieloletnią inicjatywę pomocy dla mieszkańców zagrożonych krajów. Tym razem, organizacja skupi się na dostarczeniu 1,5 tony pomocy humanitarnej, składającej się z produktów higienicznych i specjalnej żywności terapeutycznej. Akcja jest odpowiedzią na dynamiczną sytuację polityczną i militarną w regionie.

W poprzednich trzech transportach, które miały miejsce pod koniec roku 2023, Fundacja dostarczyła pięć ton mleka modyfikowanego oraz dwie tony nowej, zimowej odzieży dla ludności libańskiej. W obliczu masowego opuszczania terenów przygranicznych przez ludność, pomoc organizacji ma duży wpływ.

Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie

Obecnie konflikt pomiędzy Izraelem a organizacją Hezbollah wywołał napięcie na Bliskim Wschodzie. W sobotę rano Hezbollah ostrzelał północne tereny Izraela. W odwecie izraelskie Siły Obronne przeprowadziły serię nalotów na pozycje Hezbollahu w Libanie. Obecna sytuacja rodzi realne obawy, że konflikt może się rozlać na cały region.

Pomoc humanitarna zebrana przez fundację powędruje do Libanu za pośrednictwem polskich żołnierzy. To oni od 2019 roku pełnią tam misję stabilizacyjną w ramach działań ONZ. Działania te mają na celu monitorowanie zawieszenia broni między Libanem a Izraelem w rejonie tzw. niebieskiej linii oraz ochronę lokalnej ludności.

Nadal można pomóc fundacji „Redemptoris Missio” wsparciem finansowym dla ofiar konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na swojej stronie internetowej udostępniła numer konta, na który można dokonywać wpłat. Zaadresowano je przede wszystkim na rzecz mieszkańców Libanu, gdzie sytuacja ekonomiczna jest dramatyczna, a inflacja sięga obecnie 200 proc.

Liban zmaga się nie tylko z konfliktem zbrojnym, ale także z trudną sytuacją gospodarczą. Bank Światowy zainicjował program wsparcia dla najuboższej części społeczeństwa, jednak zjawisko inflacji i braku dostępu do podstawowych dóbr dotyka szeroką grupę mieszkańców. Fundacja „Redemptoris Missio” aktywnie angażuje się w pomoc dla Libanu od czterech lat, a łączna waga przekazanej pomocy przekroczyła już ponad 45 ton.

– Głównym celem misji jest monitorowanie zawieszenia broni między Libanem a Izraelem w rejonie tzw. niebieskiej linii oraz ochrona lokalnej ludności. Choć już wcześniej sytuacja na granicy libańsko-izraelskiej była napięta, aktualnie konflikt pomiędzy Izraelem a Hezbollahem uległ jeszcze większemu zaostrzeniu. Sytuacja jest dynamiczna, aktualnie wszystko zależy od tego, jak daleko Izrael zamierza przeprowadzić swoją akcję odwetową. Dziękujęmy Wojsku Polskiemu za współpracę i transport pomocy humanitarnej. Dziękujemy również za wszystkie dary, które od Was otrzymujemy – poinformowali przedstawiciele fundacji.

Czytaj też: Sekta pod Poznaniem? Policja weszła do budynku

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl