Zbudowali plac zabaw z odzysku, który przyciąga tłumy

Wyjątkowy plac zabaw Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu przyciąga dzieci z całej Wielkopolski. Większość atrakcji stanowią przedmioty odzyskane z odpadów.

To pierwszy taki plac zabaw w Polsce. Do budowy wykorzystano elementy i materiały pochodzące z recyklingu, dając im tym samym drugie życie. Plac działa od niedawna przy ul. Meteorytowej w Suchym Lesie i jak się okazuje przyciąga młodych ludzi z całej Wielkopolski.

– Pragniemy poprzez ten projekt dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy są najlepszym nośnikiem informacji proekologicznych dla osób dorosłych. To oni mogą zarazić modą na ekologię swoich kolegów, rodziców, dziadków. Edukacja poprzez zabawę jest jej najprzyjemniejszą formą – mówi Michalina Magdziarz z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. 

Na placu organizowane są lekcję ochrony środowiska.

– Takie lekcje są doskonałą okazją, by zrozumieć, jak ważny jest recykling  – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent  Poznania. – Dzieci mogą na własne oczy zobaczyć, że przedmioty, które jeszcze niedawno były zwykłymi śmieciami, dziś zmieniły się w huśtawki, ławki, gry edukacyjne. Wystarczyło je przetworzyć i mądrze wykorzystać ponownie. W efekcie nie tylko powstał wyjątkowy plac zabaw, ale zyskało również środowisko naturalne, bo przetworzone odpady nie zalegają na składowiskach.

Na oryginalnym placu, oprócz typowych urządzeń do zabawy, znajdują się miedzy innymi: ławki z przetworzonej folii i odzieży, ogrodzenie oraz kwietniki ze starych opon, kosze na odpady z bębnów od pralek, gry edukacyjne z palet, gra muzyczna wykonana ze starych rur PCV, starych cymbałek i tamburynu.

– Choć plac zabaw znajduje się na terenie dawnego składowiska odpadów, jest całkowicie bezpieczny. Zanim teren został oddany do ponownego użytku, przeszedł dokładne badania geotechniczne i sanitarne, które potwierdziły, że mogą się tam bawić dzieci. Również znajdujące się na placu urządzenia, które – choć w dużej mierze są wykonane z materiałów z recyklingu – posiadają niezbędne certyfikaty – tłumaczy Michalina Magdziarz z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

Aby zorganizować lekcję z ochrony środowiska, trzeba się wcześniej umówić. ZZO zapewnia przewodnika. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy jneumann@zzo.pl lub zrobić to telefonicznie pod numerem 605 110 959.

Czytaj także: Jubileuszowe wspólne sprzątanie miasta. Trwają zapisy na akcję

Źródło: ZZO

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl