Zbliżenie religii, kultur, ludzi i narodów. Tak obchodzimy dzień Judaizmu w Poznaniu

Od 11 do 17 stycznia w Poznaniu będzie obchodzony XXVIII Dzień Judaizmu. Tydzień celebracji będzie okazją aby lepiej poznać religię i kulturę żydowską. Zaplanowano m.in. uroczysty koncert z okazji 25-lecia istnienia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.

Co charakteryzuje kulturę żydowską i w jaki sposób obchodzone są żydowskie święta? W najbliższych dniach, w Poznaniu będzie szansa, aby dowiedzieć się więcej o specyfice judaizmu. W sobotę rozpocznie się XXVIII Dzień Judaizmu. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa fotografii „Anawim” Laury Makabresku, a w Teatrze Nowym odbędzie się czytanie sceniczne. Natomiast Teatr Muzyczny zaprosi na Salon Poezji podczas którego wystąpią: Michalina Łabacz (recytacja), Joanna Rybka (śpiew), Julian Kokociński (fortepian). Biblioteka Raczyńskich i Zamek Królewski zorganizują spotkania poświęcone kulturze i religii żydowskiej.

fot. Łukasz Gdak. Menora Dialogu 2024

Zbliżenie religii, kultur, ludzi i narodów

W poniedziałek, 13 stycznia, w Teatrze Nowym zostanie wręczona „Menora Dialogu” Stowarzyszenia COEXIST i Fundacji SIGNUM. Nagroda przyznawana jest za „zbliżenie ludzi, kultur, religii i narodów”, a wręczenie będzie miało miejsce podczas koncertu „Wszyscy braćmi być powinni”.

15 stycznia odbędzie się nabożeństwo biblijne „Oznajmijcie wyzwolenie dla wszystkich mieszkańców”, a modlitwę poprowadzi abp Stanisław Gądecki. Natomiast Menorę Dialogi zapali działaczka i przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus.

Czytaj także: Nie żyje ksiądz, który wracał z kolędy. Zginął pod kołami ciężarówki

źródło: https://www.poznan.pl/mim/smartcity/infoteka,1016/xxviii-dzien-judaizmu,244907.html

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl