Majówka to czas wypoczynku i relaksu. Warto pomyśleć o planach na ten długi weekend. W końcu to doskonała okazja, żeby oderwać się od codziennych obowiązków. W Poznaniu nie zabraknie ciekawych wydarzeń.
Wielkimi krokami zbliża się majówka. W tym roku atrakcji w Poznaniu nie zabraknie, choć nie będą one tak liczne, jak w poprzednich latach. Wszystko z uwagi na trwające remonty w centrum, które według zapowiedzi prezydenta Jacka Jaśkowiaka, znajdują się na ostatnim etapie.
Na Starym Rynku rozpoczęło się układanie pierwszych fragmentów chodników. – Zależy nam na tym, by na części nowej nawierzchni już w weekend majowy restauratorzy mogli ustawić stoliki – mówił Jaśkowiak.
Czy tak się stanie? Trudno powiedzieć. Dlatego lepiej zapoznać się z innymi propozycjami na spędzenie majówki w Poznaniu lub okolicach.
Majówka pod znakiem urodzin miasta
Tegoroczna majówka w Poznańskim Centrum Dziedzictwa będzie upływać pod znakiem 770. urodzin Poznania. To zarazem 9. urodziny Bramy Poznania. Instytucja zaprasza na wydarzenia ukierunkowane na twórcze i aktywne spędzenie wolnego czasu w towarzystwie rodziny i znajomych.
W programie wydarzeń znajdują się m.in. spacery po Śródce i Ostrowie Tumskim, tematyczne zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania, koncert w amfiteatrze i kino „na szpuli”.
Dla zwiedzających przygotowano m.in. wycieczkę Ścieżką EkoEdukacji wzdłuż Cybiny oraz do Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa. Ci, którzy zdecydują się na wycieczkę wzdłuż rzeki dowiedzą się, czym jest bioróżnorodność, ogród permakulturowy i dlaczego mokradła są ważne. Przyjrzą się też okolicznej roślinności i przylatującym tu ptakom, a także temu jak na przestrzeni dziejów zmieniał się wygląd rzeki. Do Ścieżki EkoEdukacji powstał specjalny zeszyt z zadaniami oraz plecak, który otrzymacie na początku wycieczki. Trasa ma długość około 2 kilometrów i prowadzi wzdłuż Wartostrady, na której znajduje się 12 oznakowanych przystanków.
Nie zabraknie imprez
Na Nocny Targ Towarzyski powróci majówkowo-imprezowy maraton. Jak informują organizatorzy, będzie to sześć dni magicznych wydarzeń, tanecznych nocy, towarzyskich uniesień i przygód. Na ten czas zaplanowano liczne koncerty, street food i kolorowe koktajle.
Majówka na Nocnym Targu Towarzyskim rozpocznie się w piątek, 28 kwietnia i potrwa do środy, 3 maja. O muzykę w tym czasie zadbają m.in. SIMO&BISKUP, DRE$$CODE, Maciek i Ubrania, neeVald czy DJ TAEK.
Oprócz muzyki organizatorzy proponują szeroki wybór streetfoodu i kolorowych drinków. Wstęp do godz. 22 za darmo. Wejściówka po godz. 22 kosztować będzie 10 zł, a po północy – 20 zł.
Atrakcji nie zabraknie też w KontenerART. Popularne kontenery zapraszają na wydarzenia cykliczne takie, jak: Targowisko Różnorodności (targ rzemiosła, sztuki i vintage), a także na koncerty w ramach demostacji. 30 kwietnia wystąpi Francis Tuan, a 3 maja – Franek Warzywa i Młody Budda.
Franek Warzywa i Młody Budda to projekt audiowizualny i objawienie zeszłorocznego OFF Festivalu. Duet zdobył swoją popularność na TikToku, lecz jest równie dobrze znany ze swoich występów na żywo. Nie zabraknie jedzenia warzyw, chodzenia do szkoły, życia pozaziemskiego i zdrowego stylu życia.
„Każdy znajdzie coś dla siebie pod warunkiem, że jest entuzjastą dobrej zabawy, bo jej nigdy nie brakuje” – podkreślają organizatorzy.
Sportowe wydarzenia
Podczas majówki, w Poznaniu, będzie też sporo wydarzeń sportowych. W niedzielę, 30 kwietnia na stadionie przy Bułgarskiej swoje spotkanie rozegrają piłkarze Lecha Poznań, którzy w ramach 30. kolejki PKO Ekstraklasy zmierzą się z Górnikiem Zabrze. Dla Kolejorza będzie to pierwsze domowe spotkanie od rywalizacji z włoską Fiorentiną w ćwierćfinale Ligi Konferencji Europy.
Z kolei, 1 maja o godz. 14 na Golęcinie odbędzie się Mecz o Puchar Fundacji Polskiego Związku Motorowego. Pierwotnie zawody miały się odbyć 2 kwietnia, ale wówczas ich przeprowadzenie uniemożliwił stan toru po opadach.
W ramach tych zawodów, żużlowcy ebebe PSŻ Poznań zmierzą się z drużyną Gwiazd 1. i 2. Ligi Żużlowej. Ekipę gości poprowadzi trener OK Bedmet Kolejarza Opole, Marcin Sekuła, a do dyspozycji będzie miał m.in.: Przemysława Pawlickiego (Enea Falubaz Zielona Góra), Kennetha Bjerre (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) czy Krzysztofa Buczkowskiego (Enea Falubaz Zielona Góra).
Mecz będzie miał charakter charytatywny. Siedem procent przychodu z biletów zostanie przekazane na rzecz Fundacji PZM, która niesie pomoc ofiarom wypadków drogowych i zawodnikom sportów motorowych.
A może wyjechać za miasto?
Majówka to też okazja, by wyjechać z Poznania. Jednym z miejsc, gdzie można odpocząć i pozwiedzać, jest Kórnik. W tym roku wycieczka do tej pobliskiej miejscowości ma specjalne znaczenie, ponieważ 2023 rok ustanowiono rokiem poetki Wisławy Szymborskiej, która się tu urodziła. Miejscowość jest niewielka, ale urokliwa. Warto odwiedzić tutejszy Zamek i mieszczące się przy nim arboretum, w którym jest blisko 3 tys. roślin.
Pobliskie Łęgi Rogalińskie to unikatowy kompleks leśny z bogactwem fauny i flory gdzie można zobaczyć między innymi dęby o imionach: Lech, Czech, Rus oraz Edward, pospacerować malowniczymi ścieżkami czy obserwować ptaki.
Puszczykowo, oddalone od Poznania o ok. 12 km, przyciąga z kolei Muzeum Arkadego Fiedlera, Ogrodem Tolerancji czy rzeką, na której często odbywają się spływy kajakowe. Miejscowość jest otoczona Wielkopolskim Parkiem Narodowym.
Sam Wielkopolski Park Narodowy jest ciekawym miejscem na spacer. Znajduje się tam pięć szlaków, które mają łącznie 85 km długości. Jedną z ciekawszych tras wycieczkowych jest trasa im. prof. Adama Wodziczki. Szlak obejmuje Osową Górę, jezioro Góreckie, rozległe Łąki Piskorzewskie i obszar ochrony ścisłej „Grabina”.
Długi weekend to dobry pretekst by odwiedzić pierwszą stolicę Polski, czyli Gniezno. To tam powstał tzw. trakt królewski, czyli trasa spacerowa, która koncentruje się na najważniejszych punktach historii miasta. Warto obejrzeć miejsce pochówku świętego Wojciecha – głównego patrona Polski oraz pięciu koronacji królewskich, czyli Bazylikę Prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie.
Ciekawie zapowiada się majówka w Wolsztynie. 1 maja odbędzie się tam Parada Mini Parowozów, podczas której zaprezentowanych zostanie dziewięć modeli w skali 1:10. Niestety, w programie nie ma żadnej wzmianki o prawdziwych parowozach, ponieważ wszystkie są obecnie w remoncie. W wolsztyńskiej parowozowni odbędzie się również zwiedzanie z przewodnikiem.