Jak poinformował Głos Wielkopolski, Poznań rozważa organizację EuroGames – czterodniowych zawodów sportowych dedykowanych społeczności LGBT+.
W środę, 23 lipca, do Lyonu, gdzie właśnie rusza tegoroczna edycja rozgrywek, udała się czteroosobowa delegacja złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Poznania oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Czym są EuroGames?
EuroGames to coroczne zawody sportowe, zainicjowane w 1992 roku w Holandii. To przestrzeń integracji i widoczności dla społeczności LGBT+. W wydarzeniu mogą brać udział wszyscy, bez względu na płeć, wiek, orientację czy sprawność fizyczną. Wśród konkurencji znajdują się m.in. taniec par jednopłciowych, pływanie synchroniczne z udziałem mężczyzn, korfball, aerobik i kulturystyka.
Jak przekazał Głosowi Wielkopolskiemu Bartłomiej Ignaszewski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej w Radzie Miasta Poznania, delegacja z Poznania jedzie do Lyonu na zaproszenie zastępczyni burmistrza tego miasta, Julie Nublat-Faure. Podkreślił jednak, że na tym etapie trudno mówić o konkretnej decyzji dotyczącej organizacji EuroGames w Poznaniu – jeśli miałoby do niej dojść, to najwcześniej w 2028 roku. Wyjazd jest przede wszystkim po to, by przyjrzeć się infrastrukturze i przebiegowi zawodów oraz wymienić doświadczenia.
W skład poznańskiej delegacji udającej się do Lyonu weszli także radny Andrzej Prendke, Patrycja Wyciszkiewicz – wicedyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania – oraz Filip Bittner, wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. To właśnie Międzynarodowe Targi Poznańskie mogłyby w przyszłości udostępnić część swojej infrastruktury na potrzeby EuroGames. Choć organizacja takiego wydarzenia może budzić mieszane reakcje, Bartłomiej Ignaszewski nie spodziewa się, by uczestnicy mistrzostw spotkali się w Poznaniu z niechęcią. Jak przekazał w rozmowie z Głosem Wielkopolskim, dla miasta to okazja do promocji.
EuroGames w Poznaniu mogłyby odbyć się najwcześniej w 2028 r.
Czytaj także: Dwie osoby zatrzymane po tragedii na obozie harcerskim