Zaułek Rzemiosła ożywia poznańskie Garbary

Wielu Poznaniaków dostrzega, że Stare Miasto powoli pustoszeje. Wygląda jednak na to, że są sposoby by ożywić tę piękną dzielnicę. Przykładem może być miejski program Zaułek Rzemieślników, który realizowany jest na ulicy Garbary w Poznaniu.

Jeśli ktoś szuka rzemieślnika, który wykona swoją pracę „jak za dawnych czasów”, powinien odwiedzić ulicę Garbary  w Poznaniu. Dzielnica jeszcze kilka lat temu kojarzona z zaniedbanymi uliczkami, gdzie „nie warto się pałętać” – jak śpiewał Krzysztof Grabowski – z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności. Oprócz wielu inwestycji i rewitalizacji tego terenu, przyczynia się do tego miejski program Zaułek Rzemiosła.

To działanie, które odbywa się na dwóch poziomach. Jeden jest gwarantowany przez instytucje miejskie, chodzi o rewitalizację w wymiarze materialnym. Drugi poziom – co najmniej równie istotny – to rewitalizacja społeczna, która odbywa się dzięki zaangażowaniu miejscowych samorządowców czy aktywistów – powiedział portalowi poznan.pl Marcin Muth ze studia fotograficznego Manufaktura Obrazów.

Program jest szansą między innymi dla osób bezrobotnych posiadających kwalifikacje rzemieślnicze. W ramach Zaułka Rzemiosła, można skorzystać z preferencyjnych warunków lokalowych oraz nawiązać współpracę z innymi podmiotami. Oprócz uczestników programu jego efekty dostrzegają sami mieszkańcy oraz samorządowcy. W wypowiedzi dla poznan.pl Tomasz Dworak wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto podkreśla wagę obecności zakładów w dzielnicy.

Garbary to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. Warto przypominać i docenić fakt, że od momentu lokacji miasta funkcjonują tu zakłady rzemieślnicze, tworzące piękne rzeczy. Mogę zapewnić wszystkich, że w przyszłości dzięki wspólnej pracy Garbary będą dobrym miejscem do życia – zielonym i mądrze zrewitalizowanym – mówi  Tomasz Dworak wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, cytowany przez portal poznan.pl.

W ramach Zaułku Rzemieślników organizowane są również różnego rodzaju wydarzenia. Szukając rzadko dzisiaj spotykanych profesji warto więc odwiedzić Garbary. Przykład zakładów rzemieślniczych pokazuje, że podobne inicjatywy przynoszą wiele korzyści całej społeczności.

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl