Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podsumowuje 2023 rok

Dzięki alternatywnym źródłom finansowania spółka zwiększyła budżet na modernizacje nowych kamienic. Z tych pieniędzy finansuje również drobne remonty mieszkań.

W 2023 roku spółka przekazała 555 mieszkań poznańskim rodzinom. Średnia lokali przekazywanych w ciągu miesiąca wyniosła ponad 45. Na ten wynik złożyły się mieszkania przekazywane w ramach miejskiej listy socjalnej i mieszkaniowej.

– Od wielu lat sporą popularnością cieszy się program ”Mieszkanie do remontu”. Zasady programu są przejrzyste i nie zmieniają się od lat. Lokale, które są przekazywane najemcom, należy wyremontować w pół roku. W tym czasie osoby, które zadeklarują udział w programie nie płacą czynszu. Po wykonaniu wszystkich prac remontowych podpisują umowę najmu na czas nieokreślony. Tylko w tym roku dzięki udziałowi w programie blisko 50 rodzin znalazło nowe lokum – informuje Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

W IV kwartale nowym programie mieszkaniowym ubiegłego roku ruszyła Społeczna Agencja Najmu. Pośredniczy ona między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.

To oferta dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, żeby uzyskać mieszkanie komunalne, a jednocześnie nie mają wystarczających środków na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym i nie mają zdolności kredytowej. Pierwsza, pilotażowa edycja zakłada zapewnienie 100 nowych mieszkań poznaniakom. Pierwsze umowy w tej sprawie podpisano pod koniec 2023 roku. Dzięki temu, pierwsze osoby w ramach tego innowacyjnego programu zamieszkały już w nowych lokum.

czytaj także: Osoby z niepełnosprawnością otrzymają dofinansowanie

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl