Zaprzysiężenie Terytorialsów na placu Kolegiackim

W 28 stycznia w sobotę na placu Kolegiackim odbędzie się złożenie przysięgi przez 12 Wielkopolską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej.

W piątek od godz. 10:30 do 13:00 będą odbywać się próby, a w sobotę w godz. od 8:30 do do 14:00 nastąpi zaprzysiężenie. W związku z tym, w tych dniach nastąpi zmiana organizacji ruchu w rejonie placu. W podanych wyżej godzinach zamknięty będzie dojazd do pl. Kolegiackiego od strony ul. Wodnej, Za Bramką, Gołębiej, Klasztornej, Ślusarskiej i Koziej.

Wielkopolska brygada obchodzi swoje święto już piąty raz. Uroczystość została ustanowiona na pamiątkę przysięgi Wojsk Wielkopolskich 26. stycznia 1919 roku na poznańskim Placu Wolności.  Chcąc upamiętnić ten dzień, w 12 WBOT odbywają się przysięgi wojskowe kolejnych rekrutów.

Podczas przysięgi będzie można odwiedzić namiot WCR oraz 12. WBOT i dowiedzieć się, jak można wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponadto, swoje stoisko specjalnie z okazji 5-lecia wielkopolskiej brygady, przygotuje Agencja Mienia Wojskowego. Na stoisku Agencji będzie można kupić wycofany z armii sprzęt i wyposażenie oraz odzież wojskową.

W zeszłym roku poznańscy terytorialsi przysięgę złożyli nie na placu Kolegiackim, a przy pomniku Armii Poznań oraz Muzeum Broni Pancernej.

Paulina Juzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl