„Zapłonął” kolejny Łańcuch Światła

Po raz kolejny, tym razem na placu Wolności zapłonął Łańcuch Światła w obronie niezawisłego Sądu Najwyższego. Od 4 lipca wejdą w życie kolejny zmiana dotyczące wieku sędziów SN. Według nowej ustawy wszyscy Ci którzy ukończą 65 lat, przejadą w stan spoczynku. Będą mogli pracować dłużej jeśli złożą taki wniosek do Prezydenta RP. Konstytucja gwarantuje im pacę do 70-tego roku życia.

Jak napisali na swoim profilu na FB, organizatorzy dzisiejszej manifestacji :

-Są sędziowie SN którzy przyjdą w środę 4 lipca do pracy zgodnie z Konstytucją, która gwarantuje im niezawisłość. To od indywidualnej postawy sędziów będzie zależało jaka część SN pozostanie niezależna, a jaka będzie upolityczniona i zależna od rządu i prezydenta. Dlatego musimy okazać im nasze wsparcie! Poza tym, ratunkiem może być skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Może to zrobić Komisja Europejska, która stoi na straży przestrzegania Traktatów. Trybunał może wstrzymać działanie ustawy. Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i jako jej obywatelki i obywatele możemy korzystać z europejskich instytucji do obrony naszych praw!

Dlatego jak piszą organizatorzy manifestacji, zabierają głos w sprawie wychodząc na ulicę i protestując. Jak mówią chcą pokazać Polsce, Europie i Światu, że Poznań nie odpuszcza i że nie wyraża zgody na zawłaszczanie praw swoich mieszkańców.

fot. poznews.pl

W manifestacji na palcu Wolności w Poznaniu, wzięło udział kilka tysięcy osób. Wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i Odę do Młodości. Później z latarek i świeczek utworzono napis SOS.

 

kontakt 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl