Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego wybudują Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Dziś w Warszawie Marszałek Marek Woźniak spotkał się w tej sprawie z ministrem.
Deklaracja podtrzymana
Podczas poniedziałkowego spotkania z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zadeklarował gotowość do podjęcia współpracy i podtrzymał deklarację finansowania przez budżet państwa 60 proc. wartości inwestycji szacowanej na poziomie 370 mln zł – informuje rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego. To oznacza, że jest porozumienie dla budowy tego ważnego dla historii Polski obiektu.
Kilka tygodni temu posłowie PiSu sugerowali, że w sprawie budowy niewiele się dzieje. Marszałek Woźniak odpowiedział wówczas, że ministerstwo nie reaguje na pisma dotyczące zapowiedzi współfinansowania obiektu. 1 stycznia Urząd Marszałkowski stał się formalnie organem prowadzącym Muzeum Powstania Wielkopolskiego i na ten czas zaplanowane były właśnie dalsze kroki.
Realizacja inwestycji ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.
10 tys. m.kw. o Powstaniu Wielkopolskim
Budynek, który tam stanie, będzie miał powierzchnię 10 tys. m.kw, z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na stałą wystawę. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM.
Wystawa stała będzie przedstawiać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci. Wystawa przybliży historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Ekspozycja będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.
Na pozostałych 60 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.