Zamkną centrum zdrowia psychicznego. Tym razem w Poznaniu

Centrum zdrowia psychicznego przy ulicy Wojskowej w Poznaniu będzie zamknięte. Zakończył się unijny projekt, który finansował placówkę, a rządowy pilotaż nie objął jej dalszym finansowaniem. Dzieje się w to w sytuacji, gdy Polacy coraz częściej potrzebują wsparcia psychicznego.

Centrum zdrowia psychicznego Drews przy ulicy Wojskowej było finansowane ze środków unijnych, jednak było to rozwiązanie tymczasowe. Po czterech latach dotacji dyrekcja placówki rozpoczęła starania dążące do tego, by dalszym finansowanie zajął się Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

– Wniosek złożyliśmy ponad rok temu, dużo wcześniej przed zakończeniem naszych projektów. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Próbowaliśmy na własną rękę czegoś się dowiedzieć, dzwoniliśmy do biura pilotażu. Na początku dostaliśmy informację „czekamy na wybory” i wszystko było zamrożone. Po wyborach usłyszeliśmy, że „czekamy na nowy rząd”. Tak naprawdę nikt decyzji nie podjął. Osoby, które wcześniej miały to zrobić, pewnie już nie zależało. Z kolei osoby, które teraz mają podjąć tę decyzję, de facto jeszcze ich nie ma – powiedziała TVN24 jedna z menadżerek centrum.

Ponad 3 tysiące pacjentów

Ministerstwo Zdrowia ma projekt tworzenia kolejnych centrów zdrowia psychicznego, jednak muszą być one zarekomendowane Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Dopiero wtedy NFZ może rozpocząć rekomendację. Takiej w tej chwili nie ma, dlatego fundusz nie podpisze umowy na kolejny rok.

Ze wsparcia centrum korzystało przez wszystkie lata funkcjonowania 3,5 tysiąca osób. Większość pacjentów stanowiły osoby po próbach samobójczych, z głęboką depresją, wymagające stałej terapii.

Zobacz też: „Poznański miły gest”. Świetny, poznański pomysł

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl