Zagrali dla muzeum i zebrali olbrzymią kwotę. Zobacz zdjęcia

W niezwykły sposób rozpoczęły się obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się koncert pt. „Wielkopolska GRA! dla muzeum”, na którym zaprezentowali się artyści takiej rangi jak Nosowska, Zalewski, Szroeder czy Rogucki. Dochód z wydarzenia, przekraczający 400 tysięcy złotych zostanie przeznaczony na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Niedzielny wieczór w Poznaniu był świętem polskiej muzyki i jednocześnie hołdem dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Na scenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pojawiły się takie gwiazdy jak Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Natalia Szroeder, Piotr Rogucki, Kev Fox, Michał Wiraszko i zespół Muchy. Wystąpili zarówno solowo, jak i w nietypowych duetach, prezentując specjalnie przygotowane interpretacje polskich i światowych przebojów.

Hołd dla Powstańców: dochód na muzeum

Koncert „Wielkopolska GRA! dla muzeum” nie był wyłącznie muzycznym wydarzeniem, lecz także akcją charytatywną mającą na celu wsparcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dochód ze sprzedaży biletów, zwanych symbolicznie „cegiełkami”, przekroczył imponującą kwotę 400 tysięcy złotych. Marszałek Wielkopolski, Marek Woźniak podziękował obecnym za frekwencję i ogromne wsparcie.

Marszałek podkreślił, że pomimo posiadania pieniędzy na budowę, samorząd województwa pragnie uspołecznić projekt. Zachęcił osoby posiadające pamiątki po powstańcach do udostępnienia ich muzeum.

Budowa nowej placówki

Marek Woźniak dziękując za obecność i hojność, zaznaczył, że cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na nową siedzibę muzeum. Z około 10 tysiąca sprzedanych biletów-cegiełek udało się zebrać blisko 430 tysięcy złotych. Marszałek Woźniak podkreślił, że obecni uczestnicy koncertu są pierwszymi mecenasami tej ważnej inwestycji.

Urząd Marszałkowski planuje jeszcze w tym tygodniu podpisać umowę na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Placówka będzie współprowadzona przez samorząd województwa i Ministerstwo Kultury. 60 procent kosztów inwestycji ma pokryć budżet państwa.

– Mam dla Państwa bardzo dobrą wiadomość! W przyszłym tygodniu podpisujemy umowę na budowę nowego muzeum. Chcemy ten projekt uspołecznić. Prosimy wszystkich, którzy mają pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim, żeby je udostępnili. Będzie można też wpłacić dowolną kwotę i przyczynić się do powstania tego wyjątkowego muzeum. Dzisiaj jesteście Państwo pierwszymi mecenasami i sponsorami budowy, bo kupiliście bilety na ten koncert. Za to bardzo serdecznie dziękuję. Przesłanie tegorocznej rocznicy wybuchu powstania to duma i radość. Jesteśmy dumni z tych wszystkich, którzy wsparli powstanie, a było to całe społeczeństwo wielkopolskie. Ludzie różnych stanów, zawodów i poglądów politycznych doprowadzili do zwycięstwa. Wiedzieli, czego chcą, i mieli w sobie gen wolności, który mamy i my, współcześni Wielkopolanie. Bądźmy dumni z naszych przodków i świętujmy radośnie tę rocznicę. Zwycięstwo domaga się dumy i radości! – podkreślał Marszałek Marek Woźniak, zwracając się do zgromadzonej publiczności podczas koncertu.

10 tys. biletów sprzedanych

Wydarzenie dopełniły wizualizacje stworzone przez Tomasza Kuczmę, autora okładek albumów muzycznych m.in. Krzysztofa Zalewskiego czy Natalii Przybysz. Koncert „Wielkopolska GRA! Dla muzeum” poprowadził dziennikarz Piotr Stelmach, poprzedził go występ zespołu Muchy. Dochód z koncertu to 430 tys. zł –  środki te zostaną przekazane na budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Koncert upamiętniający kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego zwieńczył wydarzenia weekendowe, odbywające się w ramach miasteczka powstańczego, które działało na ternie MTP w dniach 16-17 grudnia. Można tu było poczuć klimat epoki sprzed ponad stu lat m.in. dzięki obecności grup rekonstrukcyjnych, a także wykonać stylizowane zdjęcia. Nie zabrakło konkursów, quizów i warsztatów. Odwiedzający miasteczko mogli napić się bezalkoholowego grogu oraz zdobyć flagę powstańczą. Atrakcją sobotniego wieczoru był koncert rockowego zespołu Luxtorpeda.

Czytaj też: Miasteczko Powstańcze na Jarmarku Świątecznym. Zobacz zdjęcia

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl