Gratowisko. Zachęcają, aby tam uczyć się o ekologii

Co to jest odpad? Gdzie wyrzucamy karton po pizzy? Co to jest gratowisko i co mogę tam przywieźć? Na te i inne pytania możesz znaleźć odpowiedź w trakcie bezpłatnych lekcji edukacyjnych prowadzonych pracowników Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Uczniowie na lekcje mogą przyjechać np. na gratowisko lub na miejsce składowania odpadów.

Segregacja jest ważna

Statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 300 kg odpadów. Mimo mody na bycie eko z roku na roku wartość ta zamiast spadać, rośnie.

– Dla dobra naszej planety, dla kolejnych pokoleń powinniśmy dbać, by tych śmieci było coraz mniej i aby te, które produkujemy, dało się przetworzyć. Im więcej odpadów posegregujemy, tym więcej jesteśmy w stanie poddać recyklingowi – mówi Kaja Mietlicka z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

Eko – lekcje

Aby wiedzieć co i jak segregować Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu organizuje dla poznańskich uczniów. Podczas takich eko- zajęć, będzie można dowidzieć się czym są odpady, jak je poprawnie segregować i gdzie później trafiają. Uczniowie dowiedzą się też czym różni się gratowisko od składowiska i czy życie śmieci kończy się na składowisku.

– Edukacja jednak nie kończy się w murach szkolnych. ZZO bierze udział również z licznych festynach, piknikach, targach oraz wydarzeniach plenerowych – dodaje Kaja Mietlicka. Podczas tych wydarzeń można wziąć udział w konkursach, warsztatach i sprawdzić swoją wiedzę lub dopytać o problematyczne kwestie dotyczące segregacji.

Na zajęciach poruszane są również tematy recyklingu i na konkretnych przykładach pokazane jest, w jaki sposób nadać drugie życie rzeczom. Lekcje, w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych, odbywają się w szkołach i przedszkolach, na Gratowisku przy ul. Wrzesińskiej w Poznaniu oraz na terenie Edukacyjno-Ekologicznego Placu Zabaw w Suchym Lesie. Po części teoretycznej prowadzone są praktyczne warsztaty z segregacji.

Szkoły i przedszkola zainteresowane przeprowadzeniem lekcji w swoich siedzibach, na Gratowisku lub na terenie Edukacyjno-Ekologicznego Placu Zabaw w Suchym Lesie mogą się zgłaszać na adres mailowy: sekretariat@zzo.pl lub pod numerem: 601 728 663.

czytaj także: Nowa twarz Gratowiska na ulicy Wrzesińskiej

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl