Za tydzień ruszy kolejny remont w centrum. Tym razem na Placu Wolności

5 grudnia rozpocznie się remont południowej jezdni na Placu Wolności. To kolejny etap Projektu Centrum. W trakcie prac powstanie nowe torowisko, droga rowerowa oraz chodniki. Wykonawca ma posadzić również dwa szpalery drzew.

ZMIANY NA PLACU WOLNOŚCI

Remont obejmie jezdnię na południowym krańcu Placu Wolności, od Alei Marcinkowskiego, aż do ulicy 27 Grudnia. W tym czasie pracownicy rozbiorą stare torowisko, w miejsce którego ma powstać droga dla rowerów o szerokości 2,5 metra oraz szpaler drzew. Nowa trasa dla tramwajów będzie przesunięta bardziej na północ bliżej płyty placu.

Na całej długości remontu powstanie również nowy chodnik. Przestrzeń dla pieszych zostanie wykonana z kamiennej kostki. Dużą zmianą będzie przesunięcie przystanku Plac Wolności. Obecnie platforma znajduje się na wysokości Arkadii, nowa lokalizacja znajdzie się na ulicy 27 Grudnia w pobliżu gmachu Teatru Wielkiego. Zmiana ma umożliwić realizację trasy tramwajowej przez ulicę Ratajczaka.

NOWA ZIELEŃ

Remont przewiduje posadzenie nowej zieleni na terenie placu. W planach jest posadzenie dwóch szpalerów drzew, w których łącznie ma znaleźć się ich 30. Dodatkowo, jedno duże drzewo zostanie posadzone w południowo wschodnim narożniku placu. Roślina ma nawiązywać do tej, która aktualnie rośnie po drugiej stronie terenu.

UTRUDNIENIA

W trakcie remontu utrudnienia czekają pieszych i rowerzystów. Wykonawca deklaruje, że ci będą wciąż mogli przemieszczać się wzdłuż południowego krańca placu, jednak podczas prac ciągi komunikacyjne będą zmieniane. Zapewniony ma być również dostęp do poszczególnych posesji.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl