Już wkrótce na poznańskich ulicach przestaną działać świąteczne iluminacje. A najpóźniej do 15 lutego zostaną one zdemontowane. Poznaliśmy też całkowity koszt utrzymania świątecznych światełek w tegorocznym sezonie.
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, które zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. Przyjęło się, że do tego dnia chowane są demokracje świąteczne.
Podobnie będzie z iluminacją świąteczną w Poznaniu. – Zgodnie z umową zawartą z Enea Oświetlenie zlokalizowane są one w przestrzeni miasta do 2 lutego. Wykonawca zobowiązany jest do demontażu wszystkich iluminacji świątecznych najpóźniej do 15 lutego – przekazała Paulina Idczak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Całkowity koszt iluminacji w mijającym sezonie świątecznym 2023/2024 wyniósł 663 668,00 zł brutto. Dla porównania w sezonie 2020/2021 (przed inflacją i wzrostem cen energii związanym m.in. z wybuchem wojny w Ukrainie) kwota ta wyniosła ponad 470 tys. zł.
Iluminacja świąteczna w Poznaniu
W tym roku świąteczne iluminacje w Poznaniu to nie tylko piękna kolorowa poświata, ale również opowieści związane z lokalnym dziedzictwem. Inspirację do dekoracji stanowiły poznańskie legendy, które wpisują się w kulturową tkankę miasta.
Montaż iluminacji rozpoczął się w połowie listopada 2023 r., a efekty można było podziwiać na ulicach Poznania od grudnia. Na prominentnych miejscach znalazły się elementy nawiązujące do lokalnych legend. Spacerując po mieście, można było natknąć się na iluminacje opowiadające historie o koziołkach poznańskich, rogalach świętomarcińskich, krawcu z Chwaliszewa, królu kruków oraz pustelniku z Muszej Góry
Świąteczne dekoracje zamontowano w różnych obszarach Poznania. Również charakterystyczne miejsca handlowe nie pozostały bez świątecznego blasku. Choinki ozdobiły rynki: Jeżycki, Wildecki, Wielkopolski, Łazarski i Bernardyński. Ozdoby na latarniach pojawiły się na uliczkach wokół Starego Rynku, na moście Teatralnym oraz na ulicach św. Marcin i Chwaliszewo.